Eksenel akılı indüksiyon motor tasarım arayüzü geliştirilmesi
Desing interface development for axial flux induction motor
  1. Tez No: 596090
  2. Yazar: ERKAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR GÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Asenkron motorlar ilk keşfinden bu yana endüstride yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu motorların bazı özellikleri değiştirilerek kullanım alanları ve yapısında kullanılan malzemeler çeşitlenmiştir. Genel çalışma prensipleri değişmemesine rağmen geometrik bakımdan silindir, küre, konik ve hatta disk şeklinde yapılabilmektedir. Bu geometrilerden disk yapılı olan eksenel akılı makine topolojisi olarak bilinmektedir. Eksenel akılı makineler yüksek verimlilik, yüksek güç yoğunluğu, tıkız yapıları bakımından avantaj sunması bakımından dikkat çekicidir. Geleneksel asenkron motor gibi kullanılan malzeme ve yapı bakımından aynı özellikleri taşıyan eksenel akılı indüksiyon motorları halen araştırılma konusudur. Bu tez çalışmasında eksenel akılı indüksiyon motorun genişletilmiş literatür araştırması verilmiştir. Literatür bilgisi ışığında motorun boyutlandırma denklemleri verilmiştir. Bu denklemler MATLAB GUI yazılımı kullanılarak eksenel indüksiyon motor tasarım arayüzü oluşturulmuştur. Böylece farklı güçler için boyutlandırma verileri elde edilerek yazılım hazırlanmıştır. Ayrıca elde edilen boyutlandırma verileri sonlu elemanlar metodu kullanan bir yazılım vasıtası ile nümerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen tork, akım, verim verileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asynchronous motors have been used extensively in the industry since the first exploration. In addition, some properties of these engines have been changed and the materials used in their use and structure have been diversified. Although the general working principles do not change, they can be made geometrically in the form of cylinders, spheres, cones and even discs. One of these geometries is known as axial flux machine topology which has a disc structure. Axial flux machines are remarkable in terms of their high efficiency, high power density and advantage in terms of compact structures. Axial flux induction motors, which have the same properties in terms of materials and structures used as conventional asynchronous motors, are still subject to research. In this thesis, extended literature search of axial flux induction motor is given. In the light of literature information, the sizing equations of the engine are given. By using MATLAB GUI software, axial induction motor design interface was created. Thus, sizing data for different powers were obtained and the software was prepared. In addition, numerical analysis of the obtained sizing data was performed by means of a software using the finite element method. The obtained torque, current and efficiency data were evaluated.