Spor liselerinde okuyan öğrencilerin modern olimpiyatlar hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of awareness about modern olympic of the students who educate in sports high schools
- Tez No: 596091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Spor liselerinde okuyan öğrencilerin neredeyse tamamı spor ile uğraşmaktadırlar ve kendilerine sorulduğu vakit hedeflerinin en üst noktasında Olimpiyatlar bulunmaktadır. Bu öğrencilerin en büyük hedefleri karşısındaki farkındalıklarını ölçmek amacıyla çalışma yapılmıştır. Çalışma içerisinde öğrencilere Olimpiyatların tarihi, önemli kişileri, simgeleri ve Dünyaya kazandırdığı etkileri konusunda sorular sorulmuştur. Bu sorulan sorular neticesinde İstanbul sınırları içerisinde okuyan öğrencilerin kendilerine en üst hedef olarak belirlemiş oldukları bu konuda çok da bilgi birikimine sahip olmadıklarını, bu konu hakkında farkındalıklarının düşük seviyede olduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Almost all of the students attending sports high schools are involved in sports, and when asked, the Olympics are at the top of their goals. The aim of this study was to measure the awareness of these students towards their greatest goals. During the study, students were asked about the history of Olympics, important people, symbols and their effects on the world. As a result of these questions, we see that the students who are studying within the boundaries of Istanbul do not have much knowledge about this subject that they have determined as the highest target and that they have low level of awareness about this subject.