Ortognatik cerrahi geçiren hastalarda hava yolu boşluğunun bilgisayarlı tomografi (BT) veya konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile incelenmesi
Examination of airway by computed tomography (CT) or cone-beam computed tomography (KIBT) in patients undergoing orthognatic surgery
- Tez No: 596101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL ŞEN, DOÇ. DR. MEHMET KEMAL TÜMER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ortognatik Cerrahi Geçiren Hastalarda Hava Yolu Boşluğunun Bilgisayarlı Tomografi (BT) veya Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile İncelenmesi Amaç: Şiddetli iskeletsel malokluzyona sahip erişkin hastalarda, tek veya çift çene ortognatik cerrahi tedavi sonucu faringeal hava yolunun üç boyutlu hacminde meydana gelen değişiklikleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem : Çalışmamız, iskeletsel maloklüzyonlarının tedavisi amacı ile başvuran, tedavileri çift çene ortognatik cerrahi ile tedavi edilen 25 hasta (17 kadın, 8 erkek), mandibular geriletme ile tedavi edilen 8 hasta (6 kadın, 2 erkek), mandibular ilerletme ile tedavi edilen 4 hasta (1 kadın, 3 erkek) ve maksiller ilerletme ile tedavi edilen 5 hastadan (3 kadın, 2 erkek), cerrahi öncesi ve cerrahiden 6 ay sonra alınan bilgisayarlı tomografi (BT) veya konik ışınlı bilgisayarlı tomografiler (KIBT) üzerinde yürütüldü. Bu tomografiler üzerinden hastaların faringeal hava yolunda hacimsel ölçümler yapıldı. Faringeal hava yolu nazofaringeal, velofaringeal, glossofaringeal ve hipofaringeal olmak üzere dört hava yolu hacim segmentine ayrıldı ve planimetre ile ölçüldü. Altı hacim parametresi (nazofaringeal, velofaringeal, glossofaringeal, hipofaringeal, orofaringeal, faringeal) oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Examination of Airway by Computed Tomography (CT) or Cone-beam computed tomography (CBCT) in Patients Undergoing Orthognatic Surgery Aim: The aim of this study is the evaluation of changes in the three-dimensional volume of pharyngeal airway obtained by single and bimaxillary mandibular orthognathic surgery in adult patients with severe skeletal malocclusion. Material and method: Our study was conducted on a of Computed Tomography (CT) or Cone-beam computed tomography (CBCT) of patients, with skeletal malocclusion and undergone orthognathic surgery, taken before and 6 month after treatment. Twenty-five adult patients (17 female, 8 male) were treated by bimaksillary orthognathic surgery, eight adult patients (6 female, 2 male) were treated by mandibular setback surgery, four adult patients (1 female, 3 male) were treated by mandibular advancemet surgery and five adult patients (3 female, 2 male) were treated by maxillary advancement surgery . Volumetric measurements of the pharyngeal airway were performed on these tomographys. The pharyngeal airway is divided into 4 airway volume segments; nasopharyngeal, velopharyngeal, glossopharyngeal, and hypopharyngeal and measured by planimeter. Six volume parameters (nasopharyngeal, velopharyngeal, glossopharyngeal, hypopharyngeal, oropharyngeal, pharyngeal) were created.