Türkiye'deki geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun illere optimum dağılımına yönelik bir planlama modeli önerisi
A planning model proposal for optimum distribution to provinces for Syrian population under temporary protected in Turkey
  1. Tez No: 596102
  2. Yazar: ÖNDER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Demography, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle birçok mülteci ve göçmen için ilk giriş ve geçiş noktasıdır. Türkiye, ev sahipliği yaptığı 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı ile Suriyeli mülteci krizinde en fazla sorumluluk üstlenen ülkelerden biri olmuştur. Bu şartlar Türkiye'nin toplumsal huzurunu ve ulusal bütçe kaynaklarını önemli ölçüde etkilemiştir. Tecrübe edilen bu durum ülkeyi daha önce yaşanmamış sorunlarla karşı karşıya getirmiş ve meselelere uzun vadeli ve gerçekçi çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu tez çalışması, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin hızlı ve plansız olarak yerleştirilmesinden sonra karşılaşılan toplumsal ve ekonomik sorunların önlenebilmesine yönelik bütüncül bir politika uygulanabilmesi için gerçekleştirilmiştir. Çalışmada politika yapıcılara örnek oluşturacak, analitik bir modelle desteklenmiş bir mülteci nüfus dağılım yaklaşımı sunulması amaçlanmıştır. Bu yaklaşım için“İllerde Yaşam Duyarlılığı Bileşik Göstergesi”kurulmuş ve bu göstergeye dayanarak Türkiye'deki geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun illere örnek bir dağılımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is the initial entrance and transit point for many refugees and immigrants because of its geographical location. Turkey, which hosted 3.6 million Syrian refugees in the Syrian refugee crisis has been one of the countries that hold the most responsibility. This situation has affected Turkey's national peace and national budget resources significantly and long term and realistic solution approaches should be developed by authorities. The purpose of this study is to present an analytic distribution model for Syrian population under temporary protection in Turkey to provinces that will set an example for the implementation of a holistic policy approach in order to prevent the social problems encountered after the rapid and unplanned placement of the refugees in the country. In order to construct the model,“Province Life Sensitivity Composite Indicator”is developed per province and based on this indicator a sample distribution of the Syrian population under temporary protection to the provinces was carried out.