Apis mellifera Anatolica ve Eristalis tenax'in polinatör olarak karşilaştirilmasi
Comparison of Apis mellifera Anatolica and Eristalis tenax as pollinators
  1. Tez No: 596103
  2. Yazar: MARYAM M HAMAD ABDULNABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Polenlerin bir çiçeğin anterinden aynı veya farklı çiçeğin stigmalarına aktarılması olarak tanımlanan tozlaşma, genellikle tohum ve meyve gelişimi için gerekli olan döllenme için bir ön koşuldur. Bitkiler aleminde az sayıdaki bitki kendi kendine tozlaşırken büyük çoğunluğu aynı türün farklı bireyleri veya çiçekleri arasında, poleni taşıyan spesifik taşıyıcı ile ilişkili yapısal modifikasyonların olduğu özelleşmiş tozlaşma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Böceklerle tozlaşma Angiosperm'lerde en yaygın görülen tozlaşma tipidir. Böceklerle tozlaşmada anterden stigmaya polen transferi polinatör böcekler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu çalışmanın amacı Hymenoptera takımının Apidae familyasından Apis mellifera anatolica ve Diptera takımının Syrphidae familyasından Eristalis tenax taksonlarının polinatör olarak karşılaştırılmasıdır. Kastamonu Üniversitesi kampüs alanından 2017 yılının Temmuz-Ekim ayları ile 2018 yılının Mart ve Nisan aylarında A. m. anatolica örnekleri, 2017 yılının Temmuz-Aralık aylarında ise E. tenax örnekleri toplanmıştır. İçinde %80 alkol bulunan tüplere alınan polinatör örnekleri, alkolde yıkandıktan sonra başka bir tüpe aktarılmış ve kalan karışım polen preparatı hazırlamak üzere santrifüj edilerek dip sedimentinden polen preparatı hazırlanmıştır. Toplanan 30 adet A. m. anatolica örneğinden hazırlanan preparatların incelenmesi sonucu 32 taksona ait polen ve 6 taksona ait mantar sporu tespit edilmişken, 28 adet E. tenax örneğinden hazırlanan preparatların incelenmesi sonucu 26 taksona ait polen ve 6 taksona ait mantar sporu tespit edilmiştir. Çalışmada A. m. anatolica'nın taşıdığı polen miktarının E. tenax'ın taşıdığı polen miktarından daha fazla olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, polinasyon açısından A. m. anatolica'nın E. tenax'a göre daha etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polination is the process of that pollens are transferred from anthers of the same or different flower stigma, which is generally a prerequisite for seed and fruit development. In plant kingdom, only a few species can pollinate itself while the most require different flowers of same plant or different individuals within same species. For the second case, specific structural modifications related to the pollen carrier are developed for characteristic pollination mechanisms. Pollination via insects is the most common pollination type seen for Angiosperm; pollinator insects transfer pollens from anter to stigma. The goal of this study was to compare Apis mellifera anatolica of Apidae family of Order Hymenoptera and Eristalis tenax taxa of Syrphidae family of Order Diptera for their pollination capabilities. Samples of A. m. anatolica was collected for the periods of June-October of 2017 and March-April of 2018 while the samples for E. tenax was collected between the period of June-December of 2017 in campus of Kastamonu University. Pollinator species were rinsed in 80% aqueous ethanol solution, followed by transferred to a new container while remaining mixture underwent centrifugation, which were then used to prepare pollen slides for microscopy examination. Pollens belong to 32 taxa and fungi spores belong to 6 taxa were determined for the collected 30 A. m. anatolica samples. Pollens belong to 26 taxa and fungi spores belong to 6 taxa were determined for the collected 28 E. tenax samples. The findings revealed that pollens carried by A. m. anatolica was more than that of carried by E. tenax. To sum up, A. m. anatolica is a better pollinator than E. tenax.