Periferal ve non-periferal pozisyonlarda pirol grupları içeren kobalt, mangan ftalosiyaninler ve elektrokimyasal özellikleri
Peripherally and non-peripherally pyrrole substituted cobalt, manganese phthalocyanines and their electochemical properties
  1. Tez No: 596104
  2. Yazar: AYŞENUR SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA BIYIKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması kapsamında periferal ve non-periferal pozisyonlarda (2-{2-[4-(1H-pirol-1-il)fenoksi]etoksi}etoksi) grupları içeren yeni kobalt ve mangan ftalosiyanin kompleksleri sentezlenmiştir. İlk adımda uygun yöntemler kullanarak başlangıç ftalonitril bileşikleri sentezlenmiştir. Daha sonra hava oksijeninden arındırılmış azot atmosferi altında Schlenk sisteminde hedeflenen periferal ve non-periferal tetrasübstitüe kobalt ve mangan ftalosiyaninler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin saflaştırma işlemlerinden sonra karakterizasyonları; 1H NMR, 13C NMR, IR, UV-vis, kütle vb. spektroskopik yöntemlerle yapılmıştır. Son olarak, yeni periferal ve non-periferal tetrasübstitüe kobalt ve mangan ftalosiyaninlerin elektrokimyasal ve elektropolimerizasyon özellikleri dönüşümlü (CV) ve kare dalga (SWV) teknikleri kullanılarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, firstly peripheral and non-peripheral tetra-4-(2-{2-[4-(1H-pyrrol-1-yl)phenoxy]ethoxy}ethoxy) substituted cobalt and manganese phthalocyanine complexes were synthesized. In the first step, the synthesis of starting phthalonitrile compounds were carried out by using appropriate methods. Then, targeted peripheral and non-peripheral tetrasubstituted cobalt and manganese phthalocyanines were synthesized in oxygen-free and under the nitrogen atmosphere known as schlenk system. After purification of the synthesized compounds, characterisation of novel compounds were performed by using spectroscopic (1H-NMR, 13C-NMR, IR, UV-vis, Mass etc.) methods. Finally, electrochemical and electropolymerization properties of peripheral and non-peripheral tetrasubstituted cobalt and manganese phthalocyanines were investigated using cyclic (CV) and square wave (SWV) voltammetry techniques.