Sarı kantaron (Hypericum perforatum L.) yağının mikrokapsülasyonu ve pamuklu tekstil yüzeylerine aplikasyonu
Sarı kantaron (Hypericum perforatum L.) yağının mikrokapsülasyonu ve pamuklu tekstil yüzeylerine aplikasyonu
- Tez No: 596126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Depresyon, kişinin ruh halini etkileyen ve günlük hayattaki tüm faaliyetlerini aksatan üzüntü, melankoli veya keder durumudur. Depresyonu tedavi etmek amacıyla çeşitli ilaçlar bulunmakla birlikte sahip oldukları yan etkiler yüzünden bu ilaçların kullanımı sınırlıdır. Son zamanlarda klinik deneyler sonucunda antidepresan aktivitesi kanıtlanan sarı kantaron otu (Hypericum perforatum L.) 'nun kullanımı tüm dünyada yaygın hale gelmiştir. Bu çalışmada ülkemizde bolca bulunan sarı kantaron bitkisinin mikrokapsül formundaki özü, iç giyim ürününe aktarılarak antidepresan özelliğe sahip fonksiyonel bir ürün tasarlanmaktadır. Bu çalışmada; kumaşa aplike edilecek olan mikrokapsüllenmiş sarı kantaron otunun (hypericum Perforatum L.) yağı koaservasyon yöntemine göre hazırlanmıştır. Referans çalışma metodu koaservasyon olmasına rağmen diğer mikrokapsül eldesi metodlarına da kısaca değinilmiştir. Çalışma iki aşama baz alınarak yapılmıştır. Öncelikle kumaşa aplike edilecek olan mikrokapsüllü çözelti koaservasyon yöntemi ile elde edilmiş olup daha sonra fulard (emdirme) metodu ile %100 pamuklu örme kumaşa aplikasyonu sağlanmıştır. Kumaş olarak %100 pamuklı örme kumaş seçilmesinin sebebi hedef olarak vücuda temas eden iç giyimlerde kullanılmasıdır. Çalışma sonuçlarının gerek çözelti gerekse aplike edilmiş kumaş üzerindeki değerlendirmelerinde; TGA, SEM, EDX, FT-IR, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) cihazlarından faydalanılarak görsel ve analitik yorumlamaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada asıl hedef olan antidepresyon özellikli kumaş eldesi dışında gelecek çalışmalara ışık tutması düşüncesiyle; mikrokapsülü teşkil edilen kimyasal maddelerin ve ortam sıcaklıkları gibi değişken parametreler altında mikrokapsül boyutu, çeper kalınlığı gibi boyutlara etkisi de incelenip basit istatistik mantığı ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depression is a state of grief, sadness or melancholy that affects the person'smental state and disrupts all activities of daily life. Ther eare various medicines for treating depression however the use of these drugs is limited because of their side effects. As a result of recent clinical trials antidepressant effect of Hypericum perforatum L. Plants have proven and their use has become wide spread all over the world. In this study a functional product which has antidepressant effect is designed by transferring the extract of Hypericum perforatum L. which has in the form of microcapsules into underwear products. In this study; The solution of microcapsulated (Hypericum Perforatum L.) to be applied to the fabric was prepared according to the coacervation method. Although the reference study method is coacervation, other microcapsule acquisition methods are briefly mentioned. The study was based on two stages. Firstly, the microencapsulated solution to be applied to the fabric was obtained by coacervation method and then it was applied to 100% cotton knitted fabric by fulard method. The reason for choosing 100% cotton knitted fabric as a fabric is the use of underwear as a target. In the evaluation of the results of the study both on solution and on the applied fabric; Visual and analytical interpretations were made by using TGA, SEM, EDX, FT-IR and Scanning Electron Microscopy (SEM) devices. In this study, with the aim of shedding light on the future studies, except for the production of antidepressant fabrics; The microcapsule was examined in terms of the size of the microcapsules and the wall thickness under the variable parameters such as the ambient temperatures and the simple statistical logic.