Lactococcus garvieae aşısı uygulanan gökkuşağı alabalıklarında (oncorhyncus mykiss) yem katkısı olarak sarı kantaron yağının (hypericum perforatum) etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of yellow centaury oil (hypericum perforatum) as a feed additive in rainbow trout (oncorhyncus mykiss) vaccinated with lactococcus garvieae
  1. Tez No: 587276
  2. Yazar: KAMİL ATSATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, Hypericum perforatum bitkisi yağının balıklarda Lactococcus garvieae patojenine karşı in vivo antibakteriyel etkisi ve büyüme performansı üzerindeki etkisinin belirlenebilmesi amacıyla deneysel gruplar oluşturulmuştur. Bitkinin (Hypericum perforatum) yağı 0.0 ve 1.5, ml/kg oranlarında yeme ilave edilmiştir. Uygulamalar her biri ortalama 15-20 g' lık 70 adet balık içeren 400 L tanklarda 3 tekerrürlü yapılmıştır. Denemenin başlangıcında seçilen bazı gruplar L. garvi patojenine karşı aşılanmışlardır. 8 haftalık uygulamanın sonunda L. garviae patojeni ile deneysel yolla enfekte edilerek balıkların hayatta kalma (RPS) ve mortalite oranları tespit edilmiştir. Çalışmada en yüksek mortalite oranı %52,50 ile kontrol grubunda elde edilmiştir. RPS değerleri bakımından gruplar karşılaştırıldığında ise en yüksek değerin (%100) bakterinli ve 1,5 ml/kg Hypericum perforatum ilaveli yemle beslenen gruplarda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were: investigate the in vivo antimicrobial activity, preventing to disease (against fish pathogenic bacteria, Lactococcus garviae), effect to enhancing growth performance of the essential oil from (Hypericum perforatum) in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Hypericum perforatum oil which in fish diets was tested for growth, survival (RPS), protection of rainbow trout against. Hypericum perforatum oil was added to the ingredients of tested diets to represent control, 0.0, 1.5ml/kg diet. Fish (average 15-20 g) was distributed to various treatments at a rate of 70 fish per 400 L aquarium and fed one of the experimental diets for 8 week as triplicate. Some groups of fish were vaccinated (i.p.) against Lactococcus garviae at the beginning of the experiment and fed the same diets as described above. Following 8 weeks after feeding, fish were infected with Lactococcus garviae and mortalities was recorded. The highest mortality rate was found in the control group with a rate of 52.50%. When the groups were compared in terms of RPS values, the highest (100%) bacterin and 1.5 ml / kg Hypericum perforatum It was observed that it was in groups fed with supplementary feed.