Efflux pump gene expression and efflux proteins in multidrug resistant mycobacterium tuberculosis complex
Çoklu ilaç dirençli mycobaterium tuberculosis kompleks suşlarında eflüks pompasını oluşturan genlerın ekspresyonları ve eflüks proteinleri
  1. Tez No: 596136
  2. Yazar: AYMEN AZEEZ KHALID AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İzoniyazid (INH) ve rifampisin (RIF) tüberküloz tedavisinde kullanlan en etkili anti tüberküloz ilaçlardır. Bu önemli tüberküloz ilaçları için moleküler direnç mekanizmalarının bilinmesi, çoklu ilaç dirençli (MDR) tüberküloz ve yaygın ilaç dirençli tüberkülozun hızlı teşhisi için çok önemlidir. Çok sayıda çalışma, dışa atım (eflüks) pompalarının antibiyotik direnci ile ilişkili olduğun ve antitüberküloz ilaçlarla birlikte dışa atım inhibitörlerinin kullanımının başarıyı arttığını göstermektedir. Çalışmamıza 20 dışa atım pompa (EP) geninin ekspresyonunu ölçmek ve dirence sebep olan rpoB (RIF), katG (INH), inhA promotör (INH) ve oksiR-ahpC (INH) genlerindeki mutasyonlarını değerlendirmek için 40 MDR Mycobacterium tuberculosis izolatı ve 40 klinik duyarlı izolat dahil edildi. katG, inhA ve oksiR-ahpC mutasyonu olmayan MDR izolatlarında, mutasyonları taşıyanlara kıyasla eflüks pompa genlerinde daha fazla ekspresyon tespit edilmiştir. drrA, drrB, efpA, jefA, mmr, Rv0849, Rv1634 ve Rv1250 INH veya RIF stresi altında aşırı ekspresyon gözlemlenmiştir. İlaç etkisi olmadan, MDR izolatlarında duyarlı olanlara göre; efpA, Rv0849, Rv1250, Rv1634, Rv2994, stp, Rv2459, pstB, drrA, ve drrB ekspresyon düzeyleri dikkate değer şekilde daha yüksekti. (P < 0.05) Sonuç olarak, eflüks pompa mekanizması özellikle katG ve inhA genlerinde mutasyonu olmayan INH direncinde oldukça önemlinde önemli rol oynayabileceği düşülmektedir. MDR ve hassas suşlar arasındaki EP genleri ekspresyon seviyelerinin anlaşılması, dirençli tüberküloz tanı ve tedavisinde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Isoniazid (INH) and rifampicin (RIF) are the most effective drugs in the treatment of tuberculosis. Known of molecular resistance mechanisms for these important tuberculosis drugs is essential to quick diagnoses of multidrug-resistant (MDR) tuberculosis and extensive drug-resistant tuberculosis. Numerous studies show efflux pump as an important mechanism for antibiotic resistance and using of efflux inhibitors with antituberculosis drugs during treatment, enhanced success. 40 clinical MDR Mycobacterium tuberculosis isolates and 40 clinical pan-sensitive isolates were included to evaluate the expression of 20 putative drug efflux pump (EP) genes and sequence mutations in rpoB (RIF), katG (INH), the inhA promoter (INH), and oxyR-ahpC (INH). Nine and three MDR isolates were induced to over- express efflux pump genes by INH and RIF, respectively. drrA, drrB, efpA, jefA, mmr, Rv0849, Rv1634, and Rv1250 were overexpressed under INH or RIF stress. MDR isolates that carried the wild-type katG, inhA, and oxyR-ahpC efflux pump genes were most overexpressed under INH stress in a than in those that carried mutations. Without drug inducement, efpA, Rv0849, Rv1250, Rv1634, Rv2994, stp, Rv2459, pstB, drrA, and drrB expression levels were significantly higher (P < 0.05) in 40 MDR isolates than in 40 pan- sensitive isolates. In conclusion, EP may play an important role in INH acquired resistance in MDR tuberculosis especially with mutations in katG and INH genes. Understanding of expression levels for EP genes between MDR and sensitive tuberculosis some may be helpful to diagnose and treat resistant tuberculosis.