Klinik pseudomonas aeroginosa izolatlarının antibiyotik direncinde resistance nodulation division (RND) dışa atım pompası etkinliğinin araştırılması
Nvestigation of the effectiveness of resistance nodulation division (RND) extraction PUMP on antibiotic resistance of clinical pseudomonas aeruginosa isolates
- Tez No: 757808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL HOŞBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dışa atım pompaları, dış membran porin geçirgenliğinin azalması ve karbapenemaz üretimi Pseudomonas aeruginosa'da antibiyotik direnci gelişiminde önemli mekanizmalardandır. Çalışmamızda Resistance Nodulation Division (RND) dışa atım pompalarının, OprD dış membran porin proteininin ve karbapenemaz üretiminin direnç gelişimindeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 50 karbapenem duyarlı ve 30 dirençli P. aeruginosa izolatı dahil edildi. İzolatların tanımlanması MALDI-TOF MS (Brucker Daltonics, Almanya) ile yapıldı ve duyarlılık sonuçları VITEK® 2 (Biomerieux, Fransa) ile EUCAST kriterlerine göre belirlendi. Dışa atım pompalarının düzenleyici genleri olan MexB, MexC, MexE ve MexX ile OprD dış membran proteininin ekspresyon düzeyleri belirlendi ve çeşitli antibiyotiklere duyarlı ve dirençli izolatlar arasındaki ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı kantitatif revers transkriptaz PCR (RT-qPCR) yöntemi ile saptandı ve karşılaştırıldı. Karbapenem dirençli izolatlarda bla KPC, bla NDM, bla OXA-48, bla IMP, ve bla VIM varlığı PCR ile araştırıldı. (Çalışmada kullanılan primerler tablo 1 ve 2'de sunulmuştur) İzolatlar arasındaki klonal ilişki M13 primerinin kullanıldığı Arbitrarily Primed Polimerize Zincir Reaksiyonu (AP-PCR) yöntemi araştırıldı. Çalışmamızda izolatların 50 tanesi (% 62,5) karbapenem dirençli, 30 tanesi (% 37,5) karbapenem duyarlı idi. Karbapenemlere dirençli 50 izolatın %74'ünde OprD ekspresyon düzeyinde azalma saptandı (p=0014).
Özet (Çeviri)
Excretion pumps, decreased outer membrane porin permeability and carbapenemase production are important mechanisms in the development of antibiotic resistance in Pseudomonas aeruginosa. In our study, it was aimed to determine the effectiveness of Resistance Nodulation Division (RND) efflux pumps, OprD outer membrane porin protein and carbapenemase production in the development of resistance. 50 carbapenem-susceptible and 30 resistant P. aeruginosa isolates were included in our study. Identification of isolates was done with MALDI-TOF MS (Brucker Daltonics, Germany) and susceptibility results were determined according to EUCAST criteria with VITEK® 2 (Biomerieux, France). Expression levels of MexB, MexC, MexE and MexX, and OprD outer membrane protein, which are regulatory genes of efflux pumps, were determined and expression levels between isolates sensitive to and resistant to various antibiotics were determined and compared by real-time quantitative reverse transcriptase PCR (RT-qPCR). The presence of bla KPC, bla NDM, bla OXA-48, bla IMP, and bla VIM in carbapenem resistant isolates was investigated by PCR. (Primers used in the study are presented in Tables 1 and 2) Clonal relationship between isolates Arbitrarily Primed Polymerized Chain Reaction (AP-PCR) method using M13 primer was investigated. In our study, 50 (62.5%) of the isolates were carbapenem resistant and 30 (37.5%) carbapenem sensitive. OprD expression level decreased in 74% of 50 isolates resistant to carbapenems (p=0014).