Phellinus hartigii ve Fomes fomentarius mantarlarından elde edilen ekstraktların çoklu ilaç dirençli bazı suşlarda efflux pompası inhibitör potansiyelinin incelenmesi
Investigation of the efflux pump inhibition potential of extracts obtained from Phellinus hartigii and Fomes fomentarius mushrooms in some multi drug resistant strains
  1. Tez No: 877940
  2. Yazar: EDA ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Antibiyotik direnci günden güne hız kazanmaya devam ederken, buna yönelik yapılan çalışmalar da aynı oranda devam etmektedir. Yeni antimikrobiyal ajanların günümüze kazandırılması da avantaj olabilmekle beraber, ne yazık ki her antibiyotiğin bir gün etkisini kaybedip, yeni direnç mekanizmalarının olacağı bir gerçektir. Etkisi azalan ya da yitirilen antibiyotiklerin geri kazanılması efflux (dışa atım) pompaları mekanizmasının inhibisyonu ile mümkün olabilmektedir. Ancak, toksisiteden dolayı sınırlı klinik kullanımı olması sebebiyle bilimsel çalışmalar dünya genelinde devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, efflux pompası aktif olarak çalışan çoklu ilaç dirençli Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Proteus mirabilis ve Klebsiella pneumoniae suşlarına karşı Fomes fomentarius ve Phellinus hartigii makromantarlarının aseton, etil asetat, metanol ekstraktlarının in vitro çalışması ile potansiyel inhibitör olarak etkisi araştırılmıştır. Buradan elde edilen sonuçlara göre, ekstraktların GS/MS analizinde belirlenen majör bileşenlerin (>%10) analizi yapılarak AcrB efflux pompasına karşı protein-ligand uyum ilişkisine bakılmıştır. Protein-ligand bağlanma ilişkisine göre en iyi bağlanmanın Phellinus hartigii aseton ekstraktındaki octacosane bileşeni (%13,03) -4,71 kcal/mol ve nonadecane (%28,22) bileşeni -4,70 kcal/mol bağlanma enerjisiyle 4DX5 proteini ile uyumlu olduğu görülmüştür. MST test sonucuna göre ise; F. fomentarius aseton ve P. hartigii metanol ekstraktlarının AcrB proteinine bağlandığı, ancak bağlanma etkisinin F. fomentarius aseton ekstraktında daha iyi olduğu görülmüştür. Ekstrakt olarak en güçlü etkinin F. fomentarius metanol, aseton ve P. hartigii metanol olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuçlar, kullanılan makromantarların potansiyel birer efflux pompası inhibitörü olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu bulguların klinik kullanıma uygun potansiyel efflux pompası inhibitörleri elde etmek için gen ekspresyon çalışmaları ve in vivo deneysel çalışmalar ile daha ileriye götürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While antibiotic resistance continues to gain momentum day by day, studies on this issue continue at the same rate. Although it may be an advantage to introduce new antimicrobial agents to the present day, unfortunately it is a fact that every antibiotic will one day lose its effectiveness and acquire new resistance. Recovery of antibiotics whose effectiveness has decreased or has been lost is possible by inhibiting the efflux pump mechanism. However, due to its limited clinical use due to toxic reasons, scientific studies continue worldwide. In this thesis study, the potential inhibitory effect of acetone, ethyl acetate and methanol extracts of the macrofungi Fomes fomentarius and Phellinus hartigii against multidrug-resistant Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Proteus mirabilis and Klebsiella pneumoniae strains with active efflux pumps was investigated by in vitro study. According to the results obtained here, the protein-ligand compatibility relationship against the AcrB efflux pump was examined by analyzing the major components (>10%) determined in the GS/MS analysis of the extracts. According to the protein-ligand binding relationship, the best binding is with the 4DX5 protein in the Phellinus hartigii acetone extract, with the octacosane component (13.03%) having a binding energy of -4.71 kcal/mol and the nonadecane (28.22%) component having a binding energy of -4.70 kcal/mol has been observed. According to the MST test result; F. fomentarius acetone and P. hartigii methanol extracts were observed to bind to AcrB protein. However, it was observed that the binding effect was better in FF acetone extract. It was concluded that the strongest effect as an extract was FF methanol, acetone and PH metanol. The results show that the macrofungi used may be potential efflux pump inhibitors. However, these findings need to be taken further with gene expression studies and in vivo experimental studies to obtain potential efflux pump inhibitors suitable for clinical use.