Thermal management of electronics cabinet and effects of different front cover patterns
Elektronik kabinlerinin ısıl yönetimi ve farklı ön kapak modellerinin etkisi
- Tez No: 596145
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TARI, PROF. DR. DEREK KEITH BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş istasyonu, kesintisiz güç kaynağı vb. bileşenlerden oluşan bir elektronik kabinin deneysel ve hesaplamalı analizi yapılmıştır. Deneysel veriler, bileşenlerin etrafındaki farklı noktalardan, K-tipi termokupllarla, kabinin denge durumunda olduğu 8 saat boyunca toplanmış ve bu veri hesaplamalı analizin doğrulanmasında kullanılmıştır. Hesaplamalı analiz, ANSYS Icepak adlı ticari hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımında yapılmıştır. Öncelikle, İş istasyonu – 1 adlı bileşen modellenmiştir. Bunun için, bileşen içinde bulunan fan, ısı kuyusu, işlemci gibi parçalar, ısıl özellikleri de göz onunda bulundurularak modellenmiştir. Sayısal ağdan bağımsız bir çözüm elde edilmiş, ve kütle ve enerjinin korunumu yasaları kontrol edilmiştir. İçindeki tüm bileşenlerle birlikte bütün kabin, ve bir oda büyüklüğündeki etrafı modellenmiştir. Navier-Stokes denklemleri denge durumunda ve k-ε türbülans denklemleriyle birlikte, doğal konveksiyon etkilerini de açıklamak için, değişken materyal özellikleriyle çözülmüştür. Sayısal ağdan bağımsız bir sonuç elde edilmiş, ve bu model değişik ön kapak desenlerinin etkilerinin incelenmesinde kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, %25 açıklığa sahip ön kapağın sıcaklık sınırlarını aştığı ve dolayısıyla kullanılamayacağı, %85 açıklığa sahip ön kapağın ise sınırları aşmadığı ve dolayısıyla kullanılabileceği, boşluk panellerinin ısı sızıntılarını önlemede başarılı oldukları, ve değişken açıklığa sahip ön kapağın ancak bir boşluk paneliyle birlikte kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
An electronics cabinet populated with different components such as workstations, uninterrupted power supply, etc. is experimentally and numerically investigated. Experimental temperature measurements were taken on different locations surrounding the components using type-K thermocouples and a data logger over a period of 8 hours in which the cabinet was in steady-state. These measurements were then used to validate the numerical model created in commercially available computational fluid dynamics software ANSYS Icepak. First, the model for the Workstation – 1, one of the components inside the cabinet, is presented, since most of the information on its thermal behavior is available. Mesh independence analysis were done, and conservation of mass and energy were checked. Next, whole cabinet was modeled which consists of other components and rack frame within a domain of the size of a room. Steady-state Navier-Stokes equations were solved along with k-ε turbulence equations with variable material properties to account for natural convection effects. A grid-independent solution is obtained and validated using experimental measurements. The validated model used for investigating different front cover patterns with different openness ratios and solutions to prevent limit excess. Results show that blanking panels are viable solutions to prevent leakages, 85% open front cover can be used whereas 25% cannot be, and variable free-area ratio cover can be used only together with a blanking panel that prevents leakage from PDU outlet.