Farelerde fumonisin b1 indüklü karaciğer toksisitesine karşı resveratrol'ün koruyucu etkisinin araştırılması
Protective effect of resveratrol on fumonisin b1-induced hepatotoxicity in mice
  1. Tez No: 596144
  2. Yazar: RIZA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada farelerde fumonisin B1 (FB1) indüklü karaciğer toksisitesine karşı resveratrolün etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 40 adet BALB/c fare rastgele kontrol, FB1, resveratrol ve FB1+resveratrol gruplarına ayrıldı. Kontrol grubuna 14 gün boyunca serum fizyolojik intraperitoneal olarak uygulandı. FB1 grubuna 14 gün boyunca gün aşırı olmak üzere 2,25 mg/kg FB1 intraperitoneal yolla uygulandı. Resveratrol grubuna 14 gün boyunca 10 mg/kg resveratrol intraperitoneal olarak uygulandı. FB1+resveratrol grubuna 14 gün boyunca 2,25 mg/kg FB1 günaşırı ve 10 mg/kg resveratrol her gün intraperitoneal olarak uygulandı. Araştırma sonunda fareler ötenazi edilerek kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Elde edilen serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST) ve total sialik asit (TSA) analizleri yapıldı. Karaciğer doku örneklerinde total antioksidan durum (TAS), total oksidan durum (TOS) analizleri ve bu doku örneklerinde histopatolojik inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of resveratrol against fumonisin B1 (FB1) induced liver toxicity in mice was investigated. For this purpose, 40 BALB/c mice were randomly assigned to control, FB1, resveratrol and FB1+resveratrol groups. Control group was received saline intraperitoneally for 14 days, FB1 group was received 2,25 mg/kg FB1 intraperitoneally every other day for 14 days, resveratrol group was received 10 mg/kg resveratrol intraperitoneally for 14 days, FB1+resveratrol group were administered intraperitoneally 2,25 mg/kg FB1 every other day and 10 mg/kg resveratrol daily for 14 days. At the end of the study, mice were euthanized and blood and liver tissue samples were taken. Alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST) and total sialic acid (TSA) analyzes were performed in serum samples obtained. Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) analysis of liver tissue samples and histopathological examination of these tissue samples were also performed.