Tükenmişlik düzeyi ve depresyon durumunun belirlenmesine yönelik bir araştırma: Oyunculuk sektörü örneği
A research on determination of burnout level and depression: The case of acting sector
  1. Tez No: 596149
  2. Yazar: NUR KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, İstanbul'da bulunan dizi/film setlerinde çalışan oyunculuk sektörü çalışanlarında, Tükenmişlik düzeyi ve Depresyon durumunu tanımlamak ve bazı sosyodemografik özelliklere göre dağılımlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmada veriler, İstanbul'da bulunan dizi/film setlerinde 2017-2018 yıllarında çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 260 oyunculuk sektörü çalışanına uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Kendisi de bu sektörde bir dönem aktif ve halen pasif olarak yer alan araştırmacı tarafından hazırlanan ankette; sosyodemografik özelliklere yönelik sorular, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to define the burnout level and depression status among actors working in the TV series / film sets in Istanbul and to determine their distribution according to some sociodemographic characteristics. Material and Methods: In this descriptive study, the data were collected with a questionnaire form applied to 260 actors working in the series / film sets in Istanbul between 2017-2018 and who agreed to participate in the study. In the survey prepared by the researcher who was active in this sector for a period; questions about sociodemographic characteristics, Maslach Burnout Inventory and Beck Depression Inventory.