Tükenmişlik duygusu ve yöneticiler üzerinde bir uygulama
  1. Tez No: 27143
  2. Yazar: UĞUR ÖRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışma, henüz yeni bir konu olan tükenmişlik sendromu üzerinedir. 15 senelik kısa bir geçmişi olan konunun çıkış kaynağı Amerika'dır. Tükenmişlik işletme ve psikolojinin ortak ilgi alam içine girer. Ancak yapısı ve sonuçlan gereği İnsan Kaynakları Yönetimini de ilgilendirmektedir. Çünkü tükenmişlik, işi gereği insanlarla yoğun bir ilişki içerisinde olanlarda görülen bir tür strestir. Diğer stres türlerinde görülenlere benzer bazı zararlı etkilerine rağmen; tükenmişliği diğerlerinden ayıran, hasta ile doktor veya müşteri ile satıcı arasındaki sosyal ilişkiden kaynaklanmasıdrr. Erken teşhis edilip, mücadele teknikleri uygulamaya konulmadığı takdirde, kişinin sosyal-psikolojik ve fiziksel hayatma zararlı hatta yıkıcı etkiler yapabilen bir sendromdur. Bu durum, kişiyi olduğu kadar işletmeyi de olumsuzluklara sürükleyecektir. Konunun stres, iş tatmini ve performans ile olan yalan ilişkisi; onu insanlığın verimli ve etkin çalışmalarını sağlayacak ortamları hazırlamakla yükümlü insan kaynakları araştırmacılarının gözünde daha da önemli kılmıştır. Elinizdeki çalışmada, Maslach'm duygusal tükenme, duyarsızlık ve düşük kişisel basandan oluşan üç boyutlu tükenmişlik modeli kullanılmıştır. Maslach'm geliştirdiği bu model, literatürde halihazırda en yaygın kabul gören ve özelikle insan kaynakları yöneliminde güvenilirliği kabul edilmiş bir modeldir. Sistematik ve analitik yöntemle yürütülen çalışmamız başlıca iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tükenmişlik literatüründeki tanımlara yer verilmiş; tükenmişlikle iigili kuramsal çalışmaların tarihsel süreci üzerinde durulmuştur. Böylece konunun kavramsal alt yapısı hazırlanmıştır. Çalışmanın odak noktasını oluşturan kısımda, tükenmişliğe yol açan örgütsel, kişisel ve insanlarla ilişkilerden kaynaklanan etkenler ele alınmıştır. Aynca tükenmişlik ile iş tatminsizliği ve performans arasındaki yakın ilişki incelenmiştir. Tükenmişliğin zararlı etkileri ve mücadele yöntemleri de örgütsel ve kişisel açıdan yine bu bölümde sunulmuştur. İkinci bölümde ise, tükenmişlik konusunun Türkiye'deki banka sektöründe çalışan yöneticiler üzerindeki etkileri araştuılmıştır. Maslach ve Jackson tarafından 1986'da geliştirilen Maslach Tükenmişlik ölçeği banka yöneticilerine uygulanmıştır. Anket yöntemiyle yöneticilerden elde edilen verilerde, demografik özelliklerin tükenmişlikle ilişkileri araştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research presents a new subject of burnout syndrome. The subject has been studied for 15 years by American researchers. Both psychology and administrative sciences are interested in burnout. But it is also an important phenemonon for Human Resource Management as a result of its structure and consequences. Because burnout is a syndrome that can occur among individuals who do“people work”of some kind. It is a response to the chronic emotional strain of dealing extensively with other human beings. Thus it can be considered one type of job stress. Although it has some of the same deleterious effects as other stress responses, what is unique about burnout is that the stress arises from the social interaction between helper and recipient. It may be harmful effects on the social, psychological, and physical life of individuals if necessary precations are not taken. The company is also affected negatively because of this syndrome. By the way, burnout has close relations with stress, job satisfaction, and job performance. Maslach's burnout model is used in this study. It consists of emotional exhaustion, depersonalization, and reduced personal accomplishment. It is widely accepted by Human Resources Management and has been used extensively in the literature. This study has two main parts. In the first part, the definitions and history of burnout are given. Interpersonal, institutional, and individual sources of burnout are presented at the heart of this study. In addition, relations of burnout between both job performance and job satisfaction are searched. The effects of burnout, personal and organizational coping resources are in this part, too. In the second part, three dimensions of burnout are measured on the bank managers of Turkey. Maslach Burnout Inventory, developed by Maslach and Jackson in 1986, was applied to bank managers. The effect of demographic variables on the burnout are examined according to the responses to the questionnaire.