İzmir'de çalışan acil tıp asistanlarının tükenmişlik düzeylerinin kişilik özellikleri ve anksiyete/depresyon ile ilişkisi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the burnout level of emergency medicine assistants working in İzmir in terms of their relationship with personal characteristics and anxiety/depression
- Tez No: 820162
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tükenmişlik, başkalarına hizmet eden işlerde veya mesleklerde çalışan kişilerde sıklıkla fiziksel, duygusal ve zihinsel yorgunluğa yol açan bir sendromdur. Acil tıp uzmanlığının dünyadaki tarihsel gelişmelerine bakıldığında ülkemizde nispeten yeni bir uzmanlık alanıdır. Buna karşın acil servis hekimlerindeki tükenmişliğin yaygınlığını belirlemek için yapılan çalışmalarda, diğer uzmanlık dallarına göre acil tıpta yüksek tükenmişlik prevalansı dikkati çekmektedir. Acil tıp birimi sadece fiziksel dayanıklılık gerektiren bir çalışma alanı değildir aynı zamanda duygusal ve entelektüel olarak da zordur. Maslach, çeşitli sektörlerde toplanan onlarca yıllık araştırma verilerini kullanarak tükenmişliği, örgütsel çözümlere uygun birden çok tanımlanabilir alanda örgütsel stresten kaynaklanan bir durum olarak tanımlamıştır. Bununla birlikte, acil tıp alanındaki tükenmişlik çalışmalarının çoğu, tükenmişliği kurumların ele almaları yerine bireysel çözümlere odaklanmıştır. Oysa acil servis hekimliğinde tükenmişlik faktörleri bireylerin özelliklerinden çok, fazla mesai saatleri, artan hasta başvurusu, acil servis hasta akışında ve transferinde yetersizlik, yetersiz sosyal yaşantı, destek, ücret karşılığında adaletsizlikle gelen motivasyon eksikliği, fiziksel koşulların yeterli dinlenme ve uyku sağlayamaması gibi kurumların ve sistemin getirdiği risk faktörlerini içermektedir. Bu araştırmanın amacı, acil tıp hekimleri arasında tükenmişlikle ilgili mevcut literatürü özetlemek, İzmir'deki acil tıp asistanlarının tükenmişlik düzeyleri ile ilgili faktörleri incelemek ve bu alanda gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunmaktır. Bu kesitsel ve tanımlayıcı çalışma, 15 Kasım 2022-15 Ocak 2023 tarihleri arasında, bir büyük şehirdeki çeşitli hastanelerde çalışan toplam 187 acil hekimi ile tamamlanmıştır ve evrenin %85 'ine ulaşılmıştır. Çalışma verileri anket yöntemi ile yüz yüze toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerle katılımcılarının çoğunluğun erkek cinsiyette, kıdemsiz, genç yaş grubunda ve bekar olduğu, tükenmişlik düzeyleri orta-yüksek, kişilik özelliklerinin tükenmişlik üzerinde etkili olduğu, anksiyete ve depresyon riskinin tükenmişliği etkilediği görülmüştür. Bu çalışmada medeni durum, çocuk sahibi olma, cinsiyet, toplam günlük uyku saati, aylık toplam çalışma saati, kıdem durumu, kurumda günlük bakılan hasta sayısı, sigara ve alkol kullanma durumu tükenmişlikle anlamlı ilişkili bulunmamış ancak psikiyatrik hastalık tanısı alması, işten ayrılma düşüncesinin olması, şiddete maruz kalması, kişi başına düşen hasta sayısının fazla olması, psikiyatrik destek alma ihtiyacının olması ve çalışma alanında uzman hekimin bulunmasının tükenmişlikle ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak acil hekimlerinde tükenmişlik, hekimlerin fiziksel ve ruhsal iyilik halini etkilemesi dışında, hasta bakım kalitesi, hasta güvenliği ve sağlık maliyetleri açısından da önemlidir. Acil tıp hekimleri tükenmişlik açısından yüksek risk altındadır. Ayrıca, tükenmişlik durumuna yönelik potansiyel risk faktörlerinin belirlenmesi, yüksek riskli grupların erken saptanabilmesi ve uygun şekilde ele alınabilmesi için nedenselliğe yönelik çalışmalara öncelik verilmesi bu çalışmanın çıkarımlarından olmuştur.
Özet (Çeviri)
Burnout is a syndrome that often leads to physical, emotional, and mental exhaustion among individuals working in service-oriented professions or occupations. When looking at the historical developments of emergency medicine specialization worldwide, it is relatively a new field in our country. However, studies examining the prevalence of burnout among emergency physicians have highlighted a higher prevalence compared to other medical specialties. The field of emergency medicine is not only physically demanding but also emotionally and intellectually challenging. Maslach, using decades of research data gathered from various sectors, defined burnout as a condition resulting from organizational stress and identified multiple definable areas in which organizational solutions are suitable. Nevertheless, most studies on burnout in emergency medicine have focused on individual-level solutions rather than addressing the issue at the organizational level. However, factors contributing to burnout in emergency medicine include not only individual characteristics but also institutional and systemic risk factors such as long working hours, increased patient volume, inadequacies in patient flow and transfer in the emergency department, insufficient social support, inequity in remuneration, lack of motivation due to physical conditions that do not allow for adequate rest and sleep. The aim of this research is to summarize the existing literature on burnout among emergency physicians and provide recommendations for future studies in this field. This cross-sectional and descriptive study was conducted with a total of 187 emergency physicians working in various hospitals in a major city between November 15, 2022, and January 15, 2023, reaching 85% of the population. The study data were collected through face-to-face surveys. The findings of the study revealed that the majority of the participants were male, had initial seniority, belonged to the younger age group, and were single. Their burnout levels were moderate to high, and personality traits were found to have an impact on burnout. Furthermore, it was observed that anxiety and depression risk influenced burnout. In this study, marital status, having children, gender, total daily sleep duration, total monthly working hours, tenure, the number of patients seen daily in the institution, smoking and alcohol use did not show a significant association with burnout. However, a diagnosis of psychiatric illness, having thoughts of leaving the job, experiencing violence, a high patient-to-physician ratio, the need for psychiatric support, and the presence of a specialist physician in the working area were found to be significantly associated with burnout. In conclusion, burnout among emergency physicians is not only detrimental to their physical and mental well-being but also has implications for patient care quality, patient safety, and healthcare costs. Emergency physicians are at a higher risk of burnout. Additionally, prioritizing causal research to identify potential risk factors, early detection of high-risk groups, and addressing them appropriately were among the implications of this study.