Çocukların sağlıkları ile ilgili kişisel sorumlulukları
Personal responsibilities of children regarding their health
  1. Tez No: 59619
  2. Yazar: NERİMAN ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışma çocukların sağlıkları ile ilgili kişisel sorumlulukları belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Kocaeli İli İzmit İlçesi' nde bulunan dördü resmi ve iki özel okulun ilkokul bölümünde öğrenim gören 500 çocuk ile gerçekleştirildi. Veriler, çocuk ve aileye ilişkin demografik özellikler ve çocukların sağlıkları ile ilgili kişisel sorumluluklarını ölçen sorulardan oluşan anket formunun çocuklara uygulanması ile elde edildi. Çocukların sağlıkları ile ilgili kişisel sorumluluklarına ilişkin sorularından aldıkları puanlar incelendi. Yetersiz düzeyde puan alanın olmadığı, puanların orta ve iyi düzeyde dağılım gösterdiği görüldü. Çocukların sağlıkları ile ilgili kişisel sorumluluklarına ilişkin sorulardan aldıkları bilgi puan ortalamaları; yaş, okul türü, çocuğun ailedeki çocuk sıralamasındaki yeri, ailedeki çocuk sayısı ve annelerin eğitim düzeylerinin istatistiksel düzeyde etkili olmadığı belirlendi. Kız çocukların erkek çocuklara, 5. sınıfta öğrenim görenlerin 4. sınıfta öğrenlere görenlere, babası lise ve yüksekokul mezunu olan çocukların, babası ilkokul mezunu olan çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek puan aldığı görüldü. Çocukların sağlık durumlarını çizgi üzerinde ifade etme durumu ile sağlıkları ile kişisel sorumluluklarına ilişkin sorulardan aldıkları bilgi puan ortalamaları karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark yoktu. Sonuç olarak, çocukların sağlıkları ile kişisel sorumluluklarının yeterli düzeyde oldukları belirlendi. 61
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This is a descriptive research aiming to define the personal responsibilities of children regarding their health. The research has been conducted on 500 children who are primary school students of four public and two private schools in izmit, Kocaeli. Data was obtained through a questionnaire including questions about demographical features of child and family, and personal responsibilities of children regarding their health. The scores of personal responsibilities of children regarding their health were evaluated. It was found that nobody was below the limit and that the scores were distributed on medium and high levels. It was concluded that age, type of school, order of child among the siblings, number of children in the family and educational levels of mothers had no statistical effect on the scores that the children obtained from the questions inquiring about the personal responsibilities they had for their health. It was seen that girls as compared to boys, 5th grade students as compared to 4th grade students and children of high school graduate fathers as compared to those of primary school graduate fathers had meaningfully higher scores statistically. There has been no significant difference found between children's linear expressions about their health and the scores they had about their personal health-related responsibilities. As a result, it was found that children have sufficient personal responsibilities about their health. 62