Sakarya Meydan Muharebesi öncesi asker alım faaliyetleri
Recruitment activities before the Battle of Sakarya
  1. Tez No: 596192
  2. Yazar: MÜRSEL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİKE BİLEYDİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Askerlik kavramı genel olarak; asker olma hali, askerlik ödevi, ordu hizmeti şeklinde ifade edilmektedir. Asker alma ise; bu, askerlik görevini yerine getirmek için yasaya uygun olanların toplanması olarak tanımlanmaktadır. Batı'da Fransız Devrimi'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Tanzimat Fermanı'nın yayınlanma döneminin resmi söylemini hatırlatmıştır. Tabii ki, bu olaylardan önce, askerlik kavramsal olarak Dünya üzerinde mevcuttur. Ancak askere alım şekli, devlet organı içindeki farklı geleneklere dayanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The concept of military service in general; military service, military service, army service. Recruitment; This is defined as the gathering of those who are obliged according to the law to perform their military service. The definitions are based on a history that can be considered as close to the world history. It was reminiscent of the official discourse of the period of the publication of the French Revolution in the West and the Tanzimat Edict in the Ottoman Empire. Of course, before these events, military service was conceptually present on Earth. But the form of recruitment was based on different traditions within the state organ.