Devlet bütçesinde görev zararı uygulaması ve Ziraat Bankası örneği
Duty loss application in government budget andexample of Zi̇raat Bank
  1. Tez No: 596191
  2. Yazar: FATİH MAHMUT BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kuruluşu 1863 yılında devlet himayesinde Mithat Paşa tarafından oluşturulan Memleket Sandıklarına dayanan Ziraat Bankası, 15 Ağustos 1888 yılında Menafi Sandıklarının yerine günümüz finansal kuruluşlarına benzer şeklini alarak, ülkemizin ilk kamu sermayeli bankası olmuştur. Kamu sermayeli bankalara ve KİT'lere yapılan görev zararı ödemeleri, devlet bütçesinde analitik bütçe sınıflandırmasındaki kodlamaya göre“05. Cari Transferler”sınıflandırılmasının altında yer alan“05.1- Görev Zararları”ekonomik kodundan yapılmaktadır. Görev zararı, niteliği itibariyle transfer harcaması özelliği taşıyan kamu harcamalarıdır. Tezin amacı, kamu sermayeli bankalar içerisinde en fazla görev zararı payı alan Ziraat Bankası'nın 2012-2016 yılları arasında görev zararı uygulamalarını incelemektir. Ziraat Bankası'nın 2012-2016 yılları arasında devlet bütçesinden almış olduğu toplam görev zararı: 7.066.806 (bin TL) olarak hesaplanmıştır. Görev zararlarının devlet bütçesi üzerindeki yükünün düşürülmesi amacıyla, faiz indirimli (sübvansiyonlu) tarımsal kredi kullandırımlarında tarımsal varlık kapasitesi yerine ürün hasadı ya da satış cirosuna göre kredi limitinin belirlenip kullandırımının yapılması gibi birçok öneri tez kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ziraat Bank was founded in 1863 under the auspices of Mithat Pasha under the auspices of the state. The duty loss payments to state-owned banks and SOEs are based on the coding in the analytical budget classification in the state budget. Transfer Current Transfers Görev is made from kod 05.1- Duty Losses "economic code. The duty loss is the public expenditures which are in the nature of transfer expenditures. The aim of this thesis is to examine the duty loss practices of Ziraat Bank, which has the highest duty loss share among the state-owned banks, between 2012-2016. The total loss incurred by Ziraat Bank from the state budget between 2012-2016 was calculated as 7.066.806 (thousand TL). In order to reduce the burden of duty losses on the state budget, many proposals have been presented within the scope of the thesis, such as harvesting crops instead of agricultural asset capacity or determining the credit limit according to sales turnover in interest-discounted (subsidized) agricultural loan disbursements.