Kahverengi alabalık hibritlerinin yersinia ruckeri ve lactococcus garvieae bakterilerine karşı dirençlerinin belirlenmesi
Determination of Yersinia ruckeri and Lactococcus garvieae bacteria resistance of Brown trout hybrids
- Tez No: 596197
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, kahverengi alabalığın (Salmo trutta) Karadeniz (K), Anadolu (N) ve Abant ekotipi (A) ile bu balıkların birbirleriyle çaprazlanmasından elde edilen hibritlerin Yersinia ruckeri'nin ve Lactococcus garvieae'nın neden olduğu hastalıklara karşı balıkların dirençleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, deneme gruplarının her biri için 180 adet balık kullanılmıştır. LD50 değerlerini belirlemek için 1x1010, 1x108, 1x106, 1x104, 1x102 ve 1x101 CFU bakteri, balığın karın boşluğuna enjekte edilmiştir. Bakteri enjekte edilen balıklar 30 gün boyunca izlenmiştir. Y. ruckeri enfeksiyonun LD50 değeri 102,124 (1,012-3,421) - 105,514(4,859-6,155) CFU/balık arasında değişkenlik gösterirken, L. garvieae enfeksiyonu ise 106,541(5,820-7,316) - 109,661(8,934-10,495) CFU/balık arasında değişkenlik göstermiştir. Çalışmada, Y. ruckeri enfeksiyonuna en hassas grup Anadolu ekotipi x Abant ekotipi hibrit grubu (NA) olurken, L. garvieae enfeksiyonunda ise en hassas grup Karadeniz ekotipi x Anadolu ekotipi hibrit grubu (KN) olduğu belirlenmiştir. Y. ruckeri'ye karşı en dirençli grup Karadeniz ekotipi x Karadeniz ekotipi (KK); L. garvieae'ya karşı ise en dirençli grup Anadolu ekotipi x Anadolu ekotipi (NN) olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bazı hibrit gruplar ebeveynlerine göre hastalıklara karşı daha hassas olmakla birlikte dirençliliği yüksek hibrit türler yetiştiricilikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the disease resistance of Black Sea (K), Anatolian (N), Abant (A) ecotype from brown trout (Salmo trutta) and their hybrids against Yersinia ruckeri and Lactococcus garvieae. In the study, 180 fish were used for each of the experimental groups. In order to determine LD50, fish were intraperitoneally injected with 1x1010, 1x108, 1x106, 1x104, 1x102 and 1x101 CFU bacteria. Bacteria injected fish were monitored for 30 days. LD50 value of Y. ruckeri infection varied between 102,124 (1,012-3,421) - 105,514 (4,859-6,155) CFU/fish, while L. garvieae infection varied between 106,541 (5,820-7,316) - 109,661 (8,934-10,495) CFU/fish. In this study, while the most susceptible group against Y. ruckeri infection was Anatolian ecotype x Abant ecotype hybrid group (NA), the most susceptible group against L. garvieae infection was Black Sea ecotype x Anatolian ecotype hybrid group (KA). While the most resistant group against Y. ruckeri infection was Black Sea ecotype x Black Sea ecotype (KK), the most resistant group against L. garvieae infection was Anatolian ecotype x Anatolian ecotype (NN) group. As a result, some hybrid groups are more susceptible to diseases than their parents, but hybrid species with high resistance can be used in aquaculture.