Türkiye kahverengi alabalık (Salmo trutta L.) populasyonlarının genetik yapısının mikrosatellit yöntemiyle belirlenmesi
Determination of genetic structure of brown trout (Salmo trutta, L., 1758) populations using mikrosatellit markers
- Tez No: 791055
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Türkiye sularındaki 77 doğal Salmo trutta populasyonunun genetik yapısı mikrosatellit yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada 1693 birey ve 11 mikrosatellit lokus kullanılmıştır. Çalışılan tüm lokuslar polimorfik olup ortalama allel sayısı 22,1 olarak bulunmuştur. 11 lokus için gözlenen ortalama heteroziotluk oranı 0,258 olarak bulunmuştur. Çalışılan populasyonların çoğunun Hardy Weinberg dengesinden saptığı görülmüştür. Populasyonlar ikili karşılaştırmaya tabii tutulmuş, bu karşılaştırma sonucu bulunan Fst değerleri önemli bulunmuştur. Varyasyon kaynağının %56 oranda populasyonlar arası varyasyondan kaynaklandığı tespit edilmiştir. MtDNA verilerine göre farklı bir soy hattını temsil ettiği düşünülen Çatak populasyonu mikrosatellit verilere göre Fırat Nehri populasyonlarıyla birlikte kümelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genetic structure of 77 natural Salmo trutta populations in Turkish waters was investigated using the microsatellite method. 1693 individuals and 11 microsatellite loci were used in the study. All studied loci were polymorphic and the mean number of alleles was 22.1. The mean heterozygosity rate observed for 11 loci was found to be 0.258. Most of the studied populations were found to be deviated from the Hardy-Weinberg equilibrium. Populations were compared in pairs, and the Fst values found as a result of this comparison were found to be significant. It was determined that the source of variation was 56% of variation among populations. Çatak population, which was thought to represent a different lineage according to mtDNA data, clustered together with the Euphrates Basin populations according to microsatellite data.