Sağlıklı çocuklarda çevresel tütün dumanından etkilenmenin (ikinci el sigara içimi) anket yöntemi ile ve idrarda kotinin düzeyi ölçülerek araştırılması
To investigate the effects of environmental tobacco smoke exposure (second hand smoking) by healthy children by questionnaire method and the measurement of urine cotinine levels
  1. Tez No: 596209
  2. Yazar: GAMZE GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. SERPİL UĞUR BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç ve Hipotez: Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) son raporuna göre; 1,2 milyar yetişkin içici nedeniyle 700 milyon çocuk sigara dumanından etkilenmektedir. Düşük ve orta gelirli ülkelerde sigara kullanım oranları gün geçtikçe artmaktadır. Tütün kullanımı diğer yüksek riskli davranışlarla bağlantılıdır. Türkiye'de yapılan araştırmalar; çocukların %53-85'inin edilgin sigara içiciliğinden etkilendiğini göstermektedir. Kotinin; sigara içenleri, içmeyenleri ve pasif içicileri tespit etmek için en önemli ve en güvenilir biyolojik belirteçtir. Bu çalışmanın amacı pasif içiciliği beş yaşından küçük sağlıklı çocuklarda araştırmak ve ikinci el sigara kullanımının çocuk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini tespit etmektir. Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatri Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı Polikliniği'nde düzenli olarak izlenen beş yaşın altındaki çocuklar,anne-babaları tarafından bilgilendirilmiş onamı alınarak ankete dahil edildi. Aile ve çocukla ilgili demografik değişkenler, evde tütün dumanı ile karşılaşma durumu, solunum yolu enfeksiyonları sorgulandı. Çalışmaya katılan çocuklardan alınan idrar örneklerinde kotinin ve krea-tinin düzeyleri ölçüldü ve kotinin/kreatinin oranları hesaplandı. İdrar örneklerinde ko-tinin düzeyleri ölçümü, Kemilüminesan İmmünassay Yöntemi ile Tıp Fakültesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı'nda yapıldı. Demografik veriler, idrarda kotinin düzeyleri ve kotinin/kreatinin oranları kullanılarak, çocukların ikinci el tütün dumanı ile karşılaşma durumları, bunun büyüme ve enfeksiyon sıklığı üzerine etkisi belirlendi. Çalışmamızda elde edilen verilerin istatistiksel analizi için lisanslı bir SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin oransal değerlerini karşılaştırmak için Ki-kare testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: According to the recent Report by World Health Organization (WHO) on Tobacco, 700 million children exposure to tobacco smoke by 1.2 billion adult smokers in the world. Cigarette use rates in low- and middle-income nations are increasing. Tobacco use is linked to other high-risk behaviors. In Turkey, studies show that 53-85% children exposure to passive smoking. Cotinine is the most important and most reliable biological marker in smokers, nonsmokers and passive smokers. The aim of this study was to investigate passive smoking in healthy children younger than five years old, and to determine the adverse effects of second- hand smoking on child health. Methods: Children under five years old regularly monitored at the Child Health Surveillance Outpatient Clinic of Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Dokuz Eylul University, were included following informed consent by their parents and the questionnaire method was applied. Demographic variables related to family and children, respiratory tract infections, recurrent infections were asked in the questionnaire. The levels of cotinine and creatinine were measured and the cotinine / creatinine ratios were calculated in urine specimens taken from children participating in the study. Measurements of cotinine levels in urine specimens were performed by the Chemiluminescence Immunoassay Method in the Central Laboratory of the Faculty of Medicine Hospital. Using demographic data, cotinine / creatinine ratios in urine, the effects of secondhand tobacco smoke on children, growth status and infection frequency were determined. A licensed SPSS 22.0 package program was used for the statistical analysis of the data obtained in our study. Chi square Test and Mann- Whitney U Test were used to compare the proportional values of categorical variables.