Does feeling of knowing task affect accuracy?
Bilme hissi paradigması sonuçların tutarlılığına etki ediyor mu?
- Tez No: 596228
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Klasik bilme hissi paradigmasında (hatırlama-yargılama-tanıma) katılımcılar sadece hatırlayamadıkları maddeler için bilme hissi (BH) değerlendirmesi yaparlar. Fakat, kimi araştırmacılar BH değerlendirmesini tüm maddeler için almayı tercih ederler. Önceki çalışmalar anlamsal bellek görevinde tüm maddeler metodunun hatırlanmayan maddeler metoduna kıyasla daha tutarlı BH gösterdiğini raporlamıştır. Bu metotsal farklılığın literatürde tutarsız sonuçlar oluşturabileceğindan şüphelenilmiştir. Çalışmanın amacı metot farklılığının anısal ve anlamsal bellek için incelenmesidir. 218 sağlıklı katılımcı (anlamsal bellek için: 74 sadece hatırlanamayanlar, 51 bütün-maddeler; anısal bellek için: 56 sadece hatırlanamayanlar ve 34 bütün-maddeler) çalışmada yer aldı. Sonuçlar, tüm maddeler grubundaki katılımcıların her iki bellek türünde de hatırlanmayalar maddeler grubundaki katılımcılardan daha tutarlı bilme hissine sahip olduklarını göstermiştir. Tüm maddeler metodunda hatırlama safhası performansının, yargılama safhasının dayanağını oluşturabileceği önceki çalışmalar tarafından öne sürülmüştür. Bu sebeple ikinci bir deney tasarlanmış ve anısal bellek için kodlama stratejisinin hatırlama performansına etkisi incelenmiştir. 116 sağlıklı katılımcı (sadece-hatırlanamayanlar koşulu için: 29 cümle kurma, 21 görselleştirme; bütün maddeler koşulu için: 34 cümle kurma, 32 görselleştirme) çalışmada yer aldı. Görselleştirme ve cümle kurma koşulları hatırlanamayan ve tüm maddeler için karşılaştırılmıştır. En yüksek BH tutarlılığı, tüm maddeler ve görselleştirme stratejisinde bulunmuştur. Sonuçların teorik ve metotsal çıkarımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In classic feeling-of-knowing (FOK) procedure participants make feeling-of knowing judgements on only unrecalled items (recall-judgment-recognition paradigm). However, some researchers prefer to obtain FOKs on all items. Previous research has shown FOK resolution is higher in all-item methodology than unrecalled-only methodology for semantic memory related questions. It was suspected that this methodologic difference might lead inconsistent results in the literature. The present study aimed to investigate the influence of FOK methodology by manipulating methodology as all-item and unrecalled-only conditions on semantic and episodic memory. 218 healthy individuals (for semantic memory: 74 in unrecalled-only, 51 in all-item; for episodic memory: 56 in unrecalled-only and 34 in all-item) participated in the study. Results indicated that participants in all-item condition provided significantly more accurate FOK than participants in unrecalled only condition for semantic and episodic memory. In light of former evidence asserting that recall can be a basis for judgements in all-item condition, a second experiment was conducted to investigate influence of recall performance as encoding strategy for episodic memory. 116 healthy individuals (for unrecalled-only condition: 29 in sentence generation, 21 in visualization; for all-item condition: 34 in sentence generation and 32 in visualization) participated in the study. Visualization and sentence generation conditions were compared for all-item and unrecalled-only conditions. The highest FOK resolution was gathered on all-item visualization condition. Theoretic and methodologic implications of these findings were discussed.