Effect of revelation on feeling of knowing judgments
Açığa çıkarma etkisinin bilme hissi kararları üzerindeki etkisi
- Tez No: 368612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada bir tanıma testi sırasında çarpıtılarak gösterilen bir test kelimesinin bu tanıma testi esnasında bu kelime için bir tanıma karan verilmeden önce denekler tarafından doğru haliyle açığa çıkarılmasının bu test kelimesine herhangi bir tanıma hükmü verilemediği zamanda bu kelimeye dair bilme hissi kararının derecesine ve bunun doğruluğuna etkisi incelenmiştir. Ortaya çıkarma etkisi, kelimelerin bazılarının çarpıtılmış şekilde verildiği bir tanıma testinde gerçekleşen bir yanlış tamma etkisidir. Denekler çarpıtılmış şekilde verilmiş ama sonradan test zamanında açığa çıkarılmış bu kelimeye normal şekilde verilmiş kelimeye göre daha çok“tanıyorum”cevabı vermektedir. Bilme hissi hatırlanamayan bir bilgi için bu bilginin daha sonraki bir tanıma testinde hatırlanıp hatırlanamayacağma dair bir karardır. Araştırmada açığa çıkarma etkisinin bilme hissi kararlarının derecesini arttıracağını fakat bunların doğruluğunu azaltacağı beklenilmiştir. Bunun için bir ipuçlu hatırlama testi, bilme hissi değerlendirmelerini ve ipuçlu- yedi seçenekli çoktan seçmeli bir tanıma testim içeren bir deney 50 Boğaziçi öğrencisi üzerinde uygulanmıştır. Sonuç olarak açığa çıkarma etkisinin bilme hissi kararlan ve bunlann doğruluğu üzerinde herhangi bir etkisi görülmemiştir. Fakat sonuçlar Westerman (2000) ve Cameron ve Hockley (2000)'nin sonuçlanyla tutarlı olarak çıkmıştır. Onların sonuçlanna göre açığa çıkarma etkisi hatırlama temelli tasklardan çok test kelimesi için tamdıklık hissi değerlendirmesini içeren tanıma temelli tasklarda görülmektedir. Bu araştırmada da hatırlama temelli strateji uygulandığı için ve bu strateji açığa çıkarma etkisini önlediği için açığa çıkarma etkisinin bilme hissi kararlanmn derecesinde ve bunlann doğruluğunda bir etkisi görülmemiştir
Özet (Çeviri)
It was explored effect of revealing an item at the time of a recognition test on intensity and accuracy offeeling-of-knowingjudgments in the present study. The revelation effect is a false recognition effect that occurs during a recognition test in which some items are presented in a distorted way and subjects give a more positive response (“old response”) to a revealed item at test than an item that is not revealed. Feeling of knowing is a prospective judgment about information that is not recalled. It was expected that revelation of items would increase intensity but decrease accuracy of feeling-of-knowing judgments in predicting recognition performance. An experiment composed of a cued-recall test, a feeling-of-knowing judgments scale and a cued-seven forced-choice recognition test was conducted on a total of 50 students from BogaziS;i University. The results indicated that revelation of items did not any effect on intensity and accuracy of feeling-of-knowing judgments. On the other hand, the results were compatible with the results of Westerman (2000) and Cameron and Hockley (2000). They found that the revelation effect does not emerge in recall-based tasks but it occurs in recognition-based tasks which include assessment of familiarity. Therefore, because a recall-based retrieval strategy was employed in the present study and this strategy eliminated the revelation effect, any effect of reveiation was not observed on intensity and accuracy of feeling-ofknowing judgments.