Farklı potasyum ve fosfor dozlarının patates'te (Solanum tuberosum L.) verim ve verim unsurları üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effect of different doses of potassium and phosphorus on potato's quality, yield and yield parameter
  1. Tez No: 596242
  2. Yazar: ESRA TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZBAY DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
2014 yılında Ordu ili Kabadüz ilçesinde yürütülen bu çalışmada farklı dozlarda fosfor (0, 5, 10 kg/da) ve potasyum (0, 5, 10, 20 kg/da) uygulamalarının patatesin verim ve verim unsurları üzerine olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada Agria çeşidi materyal olarak kullanılmış olup, deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda bitki boyunun45.6-60.3 cm, ocak başına ana sap sayısının 3.4-4.6 adet/ocak, ocak başına yumru sayısının 4.5-6.3 adet, ortalama yumru ağırlığının 81-97.7 g, ocak başına yumru veriminin 385.7-586.7 g/ocak, dekara yumru veriminin 3.80-4.92 ton/da, pazarlanabilir yumru veriminin 1836.6-2793.5 kg/da, kuru madde oranının %17.89-21.53, nişasta oranının da %13.99-16.05 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. İncelenen özelliklerden bitki boyu, ocak başına yumru sayısı, kuru madde ve nişasta oranı üzerine fosfor ve potasyumun interaksiyon etkisi istatistiki olarak önemli, diğer özellikler üzerine olan etkiler ise istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Kabadüz district of Ordu province in 2014, the effect of different doses of phosphorus (0, 5, 10 kgda-1) and potassium (0, 5, 10, 20 kgda-1) applications on the yield and yield components of potato were investigated. In this research, Agria was used as material and the experiment was carried out in randomized blocks with three replications at the split-plot design. As a result of the research, it was observed that the obtained values changed for plant height between 45.6-60.3 cm, for stem number per hillbetween 3.4-4.6, for number of tubers per hill 4.5-6.3, for average tuber weight 81-97.7 g, for tuber yield per hill between 385.7-586.7 g, per decare between 3.80-4.92 tons da-1, for marketable tuber yield between 1836.6-2793.5 kg da-1, for dry matter content between 17.89-21.53%and for starch rate between 13.99-16.05%.The interaction effects of phosphorus and potassium were statistically significanton plant height, number of tubers per hill, dry matter and starch ratio, while the effects were statistically insignificanton other properties examined in this research.