Effect of fiber type and concrete strength on the energy absorption capacity of fiber reinforced concrete plates under quasi-static bending
Lif tipinin ve beton dayanımının yarı statik yük altındaki lifli beton plakaların enerji yutma kapasitesine etkisi
- Tez No: 596243
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilinen üstün özelliklerine rağmen beton; süneklik, çekme dayanımı ve enerji absorpsiyon kapasitesi gibi bazı mekanik özelliklerinde kısıtlamalara sahiptir. Betonun, anılan kısıtlı mekanik özelliklerini geliştirebilmek için, son zamanlarda, doğal ve yapay fiberlerin beton karışımına eklenmesine yönelik bazı yenilikler üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmanın başlıca amacı, iki farklı beton türü (normal ve yüksek performanslı beton) için fiber dozajları 30, 60 ve 90 kg/m3 ve uzunlukları 30 ve 60 mm olan çelik liflerin, ve fiber dozajları 3, 6 ve 9 kg/m3 olan sentetik liflerin eklenmesi ile elde edilen beton numunelerinin kare plaka testi ile yük taşıma ve enerji absorpsiyon kapasitelerinin araştırılmasıdır. Sonuçların tutarlı elde edilebilmesi için, her bir beton türü için üç numune hazırlanarak nokta yükleme test methodu uygulanmış ve neticesinde yük deplasman davranışlarına ulaşılmıştır. 25 mm'ye kadar deplasman davranışının belirlenmesi ile enerji yutma kapasitelerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, beton karışımına liflerin eklenmesi ile, hem kritik yükte hem de enerji yutma kapasitesinde artış gözlenmiştir. Çalışma sonucunda, numunelerdeki fiber dozajının artırılmasının, numuneler üzerindeki çatlak uzunluklarının da artmasını sağladığı görülmüştür. Özellikle, çelik lifli beton numuneler, sentetik lifli numunelere göre daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With all the known solid advantages of concrete, it has also limitations in its mechanical properties, such as low ductility, tensile strength and energy absorption capacity/toughness. In order to eliminate or minimize these limitations, some developments have been worked up by introducing natural or artificial fibers into the concrete mixture. The main scope of this thesis is to observe the effect of different fiber types and dosages on the performance of two different concrete grades. Two steel fibers with lengths of 30 and 60 mm and dosages of 30, 60, and 90 kg/m3 were used along with one synthetic fiber with a length of 54 mm and dosages of 3, 6 and 9 kg/m3. The performance of the prepared concrete mixtures was measured by the mean of load carrying capacities and toughness through centrally loaded square plates. Three plate specimens were tested for each mixture to obtain the load-displacement data up to a 25 mm displacement deflection. Then, the energy absorption capacity/toughness was determined for each specimen. As a result, it was observed that the addition of fibers increased the ultimate load and energy absorption capacity of the concrete. The test results showed that the increase in fiber dosage leads to increase in crack lengths. Specifically, concrete specimens with steel fibers showed better performance than the ones with synthetic fibers.