Kentsel sanat bağlamında iç mekanda yüzeye müdahalenin örnekler üzerinden incelenmesi
Intervention to the interior space surface in the context of urban art an analysis on examples
  1. Tez No: 596256
  2. Yazar: EFE ERASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BAŞARIK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
İnsanlık tarihinin ilk bulgularından kabul edilmekte olan yüzeye müdahaleler günümüze gelindiğinde artık çok daha karmaşık bir yapıda ve etki alanına sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. İlkel yaşam, antik uygarlıklar ve 20. Yy'dan etkilendiği varsayılmakta olan bu müdahaleler; şehir kültürünü, yaşamını ve ilhamını bünyesine katmış son olarak günümüzde iletişim çağı ile evrensel bir kapsama erişmiştir. Tarih boyunca müdahaleler, etki alanının içerisinde bulunan yüzey ve malzeme gibi fiziksel unsurların etkisiyle yeniden düşünülmüş, yeniden yapılandırılmışlardır. Yani insanoğlu, müdahalelerinde, uygun yöntemler ile uygun yüzeylerde, uygun malzemeler aracılığıyla not etmiş ve/veya anlatılmak istenileni betimlemiştir. 20. Yy. ve sonrasında bu müdahale yöntemlerinin uygulamaları, tartışmaları ve arayışlarında, sanat-mekan ilişkisi belirginleşmektedir. Kentsel sanat bağlamında iç mekân yüzey müdahaleleri de bu uygulamalara, arayışlara ve tartışmalara; güncelliği, genç ve haraketli oluşu; eleştirelliği, yasatanımaz tavrı ve üretkenliği ile katılmakta; iç mekana müdahalede bir etki alanı yaratmaktadır. Kentsel sanat, en geniş biçimde bir şemsiye terim olarak, kentte doğmuş, kentte yaşamakta olan ve kentten ilham alan bir sanat olarak tanımlanmıştır. Bu kavramın tezin ikinci bölümünde; öncüleri, karakteristikleri ve kriterleri belirginleştirilmiş, eklerde güncel röportajlar ile desteklenmiştir. Üçüncü bölümde, uluslararası ve tarihsel özelliği bağlamında iç mekana müdahalenin etkili dönemleri, akımları, grupları ve sanatçıları araştırılmış; karakteristikleri, yöntemleri ve kriterleri ortaya konmuştur. Araştırmalar nitel yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Böylelikle dördüncü bölümde, 4 farklı öncül kentsel sanat alanında değerlendirilebilecek eser incelenmektedir. 6 adet sanatçı röportajı ve 2 mekan yetkilisi ile görüşme eklerde sunulmaktadır. Sonuç olarak, bölüm değerlendirmelerinin de katkılarıyla, kentsel sanatın iç mekana; plastik değerler anlamında, görsel ve işlevsel konfor sağlamada ve mekanda kimlik oluşumuna etki ve katkıları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Interventions to the surface, which can be accepted as the first findings of human history, nowadays appear to have a much more complex structure and domain. These interventions, which can be assumed to be influenced by the primitive life, ancient civilizations and 20th Century have incorporated city culture, life and inspiration until our time finally as the time progressed and finally reached a universal coverage with the communication age. The interventions were re-designed and re-structured through the responses of the concepts within the sphere of influence. Throughout this process, the humankinds interventions showed themselves by means of specific materials on specific surfaces by means of specific methods, noted what they saw in their content and / or described what they wanted to explain. In the 20th century and later, art - space relation became evident in the applications, discussions and quests. Interventions of Urban Art on interior surfaces are also included in this discussions with its currentness, youth, mobility, criticism, above the law attitude and productivity. The urban art, broadly as an umbrella term, described such as which born in the city, live in the city and inspired by the city. In the second chapter of the thesis; This terms precursors, characteristics and criteria have been clarified. Supported by the up-todate interviews in the annexes. In the third chapter of the thesis, by the context of international and historical features, interior spatial interventions effective periods, movements, groups and artists were researched; characteristics, methods and criteria were examined. The researches were conducted by the qualitative methods. Thus, in the fourth chapter, the works in the 4 different early urban art fields were analyzed. 6 artist interviews with 2 officials are presented in the annexes. As a result, the effects and contributions of urban art to the interior space have been revealed with the contributions of the chapters assesments. These contributions are visual and functional comfort by the plastic values and interior space identity.