Humik asit ve potasyumun aspir (Carthamus tinctorius L.)bitkisinde verim ve kalite üzerine olan etkileri
Effects of humic acid and potassium on quality and yieldof safflower (Carthamus tinctorius L.)
  1. Tez No: 596257
  2. Yazar: HACI ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZBAY DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ordu ekolojik koşullarında 2014 yılında yapılan bu çalışmada farklı humik asit (0, 1500 ve 3000 ppm) ve potasyum dozlarının (0 ve 15 kg/da) aspir bitkisinde verim ve kalite üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Deneme Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama arazisinde, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede Remzibey-05 aspir çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada bitki boyu üzerine humik asit dozlarının etkisi istatistiki olarak çok önemli, ilk dallanma yüksekliğine ve ham yağ oranına ise potasyum dozlarının etkisi önemli bulunmuştur. Humik asit x potasyum interaksiyonu ise bitki boyu ve ilk dallanma yüksekliğinde istatistiksel olarak çok önemli, bitki başına dal sayısı ve ham yağ veriminde önemli bulunmuştur. Araştırma sonucunda ortalama bitki boyu 54.36-64 cm, ilk dal yüksekliği 27.76-35.03 cm, bitki başına yan dal sayısı 6.70-7.76 adet/bitki, bitki başına tabla sayısı 11.95-15.76 adet/bitki, tablada tohum sayısı 28.41-1.98 adet/tabla, tohum verimi 85.9-134.33 kg/da, bin tohum ağırlığı 39.67-44.43 g, ham protein oranı %16.43-18.66, ham yağ oranı %23.89-26.68 ve ham yağ verimi 21.71-35.75 kg/da arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Ordu ecological conditions in 2014, the effects of different doses of humic acid (0, 1500, 3000 ppm) and potassium (0, 15 kg / da) were investigated on yield and quality. The study was conducted with 3 replications in the field of Ordu University Faculty of Agriculture. Remzibey-05 safflower variety was used in the research. In this study, the effect of humic acid doses was statistically significant on plant height and the effect of potassium doses was found to be significant on height of first branch and crude oil ratio. Humic acid x potassium interactions were statistically significant at plant height, height of first branch, number of side branches and crude oil yield per plant. As a result of the research, it was determined plant height as 54.36-64 cm, first branched height as 27.76-35.03 cm, the number of secondary branches per plant as 6.70-7.76 pcs/plant, capitulla number of per plant as 11.95-15.76 pcs/plant, seed number in capitulla as 28.41-1.98 pcs / table , seed yield per decare as 85.9-134.33 kg/da, 1000 seed weight as 39.67-44.43 g, protein ratio as 16.43-18.66%, oil ratio as 23.89-26.68% and oil yield per decare as 21.71-35.75 kg/da.