Abdülaliler (Maçka) manganez cevherleşmesinin jeolojik, jeokimyasal ve minerolojik özellikleri
Geological, geochemical and minerological characteristics of abdülali̇ler (Maçka) manganese mineralization
  1. Tez No: 596271
  2. Yazar: BULUT HEPYÜKSELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN YAYLALI ABANUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnceleme alanındaki cevherleşmeler Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı Abdülaliler köyünde bulunmaktadır. Cevherleşme Abdülaliler mah. yöresinde Mağara Tepe'de dasitik tüf- breşler içerisinde bulunan kırmızı kireçtaşı katmanları içinde duruşları KD – GB 10-20 derece arasında değişen eğilimlerle KB'ya dalımlı katmanlanma ile uyumlu olarak kısa mercekler ve belli boyutlarda damarlar şeklinde yerleşmiş manganez cevherleşmeleridir. Çevre kayaçlardan dasit porfiri dokuya sahip yüksek derecede altere olmuştur. Arazideki birimlerde hakim alterasyon kloritleşmedir. Karakteristik cevher minerali pirolüzit ve psilomelandır. Pirolüzitler radyal ve ışınsal bir yapıya sahip iken psilomelanlar kolloform bir yapıda gözlenir. Cevherleşmenin jeokimyasal incelemesi sonucunda ana oksit içerikleri (MnO oranı % 0.12 ile % 53.83 arasında değişmekte olup ortalama % 22.36'dır, SiO2 oranı ortalama % 35.93'tür) denizaltı hidrotermal yataklar ile uyumludur. NTE değerlerinde Ce ve Eu negatif anomali gösterir ve bu negatif anomali hidrotermal yataklarda karakteristiktir. Eu'nun negatif anomali göstermesi cevherleşmenin oluştuğu sıcaklığın 250oC altında olduğunun karakteristik özelliğidir.
Özet (Çeviri)
The mineralizations in the study area are located in the village of Abdülaliler in the Maçka district of Trabzon. Mineralization of Abdülaliler mah at Mağara Tepe contains dacitic tuff-breccia and within it the red limestone layers which contains manganese mineralizations which are settled in the form of short lenses and certain sizes of veins in accordance with layering and these mineralizations postures are NE – SW with trends ranging from 10 – 20 degrees prone to NW. Among these rock dacits has porphyriac texture and are highly altered, chloritization is the predominant alteration of these rocks. Characteristic ore minerals in this area are pyrolusite and psilomelane. While pyrolusites have radial structure, psilomelanes has colloform. As a result of geochemical investigation of mineralization, main oxide contents (MnO ratio ranged from 0.12% to 53.83%, with an average of 22.36%, SiO2 ratio 35.93%) and is compatible with the submarine hydrothermal deposits. Ce and Eu shows negative anomalies in NTE and this negative anomaly is characteristic in hydrothermal deposits. The negative anomaly of Eu is characterized by the fact that the temperature at which mineralization occurs is below 250 ° C.