Benî Ahmer Devleti (1232-1492)
Nasrid Kingdom (1232-1492)
- Tez No: 231453
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
?Benî Ahmer Devleti (1232-1492)? adını taşıyan doktora tez çalışmamızda, 1232-1492 yılları arasında İber Yarımadası'nın güneydoğu bölgelerine hüküm eden Benî Ahmer Devleti'nin siyasî, askerî, ekonomik ve kültürel tarihi incelenmiştir.Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Konuyla ilgili kaynak ve araştırma eserlerin tanıtılmasından sonra, birinci bölümde İber Yarımadası'nın genel durumu gözden geçirilmiştir. Bu amaçla Benî Ahmer öncesi Endülüs tarihinden bahsedilmiş, İber Yarımadası'ndaki Reconquista Hareketi'nin genel karakteri ile Benî Ahmer Devleti'nin kuruluşu arifesinde (XIII. yüzyılın ilk çeyreği) yarımadadaki güç dengesi incelenmiştir. İkinci bölümde, Benî Ahmer Devleti'nin siyasî ve askerî tarihi inceleme konusu yapılmış; devletin kuruluşu, gelişimi, gerileme ve çöküşü ele alınmıştır. Buna paralel olarak, İber Yarımadası'ndaki krallıklar (Aragon, Kastilya ve Portekiz), Kuzey Afrika Devletleri (Merînîler, Hafsîler ve Abdülvâdîler) ile kurulan ilişkiler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde devlet teşkilatı ve idarî yapı incelenmiştir. Bu bağlamda, devlet yönetimi, vezirlik kurumu, posta ve emniyet kurumları, adlî ve askerî yapılar ayrıntılı olarak tetkik edilmiştir. Dördüncü bölümde Benî Ahmer dönemi Endülüs toplumunda bilimsel ve sanatsal faaliyetler incelenmiş, dönemin mimarî yapıları tetkik edilmiştir. Beşinci bölümün ana teması ekonomik durum ve toplumsal yaşamdır. Tarım, ticaret, zanaat, gelir kaynakları ve vergiler, para birimleri ve fiyatlar bu bölümün ekonomik kısmında irdelenmiştir. Toplum yapısı, dinî hayat, eğlence kültürü, giyim kuşam ve mutfak kültürü gibi konular da toplumsal yaşam kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nasrid Kingdom (Bani Ahmar State) is the last Moorish state which was founded in the Iberian peninsula. The State reigned over the southeastern region of the peninsula during the 1232-1492 years.Our dissertation examines the political, military, cultural and economic history of Nasrid Kingdom. The thesis consists of introduction and five chapters. The first chapter talks about the general stiuation of the peninsula especially during the Reconquista (the period/movement in which Spanish Kingdoms re-conquested the Iberian peninsula from Moors) struggle just before the establishment of Nasr?d Kingdom. The second chapter deals with the political and military history of the state. Furthermore, Aragon, Castilian and Portugese Kingdoms, Hafs?ds, Marinids and Abd al-Vadis (North African states) and their mutual relations are studied. The third chapter examines the administrative structure of the Nasrid Kingdom. Besides, vizirate, post office, police organization, jurisdiction and military office are discussed in this chapter by giving a detailed description. The fourth chapter talks about artistic, arhictectural and scientific works of the Nasrid/Andalusian civilisation. The fifth chapter deals with socio-economic life and activities of the Nasrid society. Agriculture, trade, craftsmanship, income ways, taxes and prices are discussed in this chapter. The structure of the society, religious life, entertainment culture, way of dressing and culinary are also subjects of fifth chapter as reflections of the Nasrid/Andalusian society.