Tersane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının incelenmesi: Ares Shıpyard örneği
Examination of occupational health and safety awareness of shipyard employees: Ares Shipyard sample
  1. Tez No: 596292
  2. Yazar: ONUR CEVDET TARAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda ülkemizin gemi inşa sektöründe ilerleme göstermesiyle birlikte, birçok tersane faaliyete başlamıştır. Tersanelerin sayısının artmaya başladığı 2000'li yıllarda iş sağlığı ve güvenliği konusundaki kanunların yetersiz olması nedeniyle iş kazalarının önüne geçilememiş, hemen hemen her gün yaralanmalı hatta ölümlü kazalar meydana gelmiştir. Yaşanan bu durum karşısında Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanunlar ve yönetmelikler Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmeye başlamıştır. Bu kanunlar ile işverenlerin ve işçilerin sorumlulukları açıklığa kavuşturulmuş, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alınması gereken önlemler ile verilmesi gerekli olan eğitimlerin çerçevesi belirlenmiştir. Bu çalışmada, Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren ARES Shipyard çalışanları üzerinde anket uygulanmış, tersane tarafından alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile verilen eğitimlerin ne derecede etkili olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many shipyards have started to operate, concurrently with the progress of our country in shipbuilding sector, in recent years. Occupational accidents could not be prevented due to the unsatisfactory occupational health and safety laws, and accidents with injuries and even fatal accidents occurred almost every day, in the 2000s, when the number of shipyards started to increase. Thereupon these circumstances, laws and regulations regarding the occupational health and safety have been promulgated in the Official Gazette and entered into force within the framework of European Union harmonization laws. With these laws, the responsibilities of employers and labourers have been clearified and the precautions to be taken concerning the occupational health and safety and the framework of the trainings to be provided have been determined. In this study, a survey was conducted on the employees of ARES Shipyard operating in Antalya Free Zone and the effectiveness of the occupational health and safety measures taken by the shipyard and the trainings provided were researched.