Anayasa mahkemesi kararları ışığında hukuk davaları yönünden bireysel başvuruda başvuru yollarının tüketilmesi
Exhaustion of remedies in individual application forcivil lawsuits in the light of constitutional court'sdecisions
- Tez No: 596291
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Anayasa Mahkemesi kararları ışığında hukuk davaları yönünden bireysel başvuruda başvuru yollarının tüketilmesi”adlı çalışmamızda amaç, 12.09.2010 tarihinde yapılan halk oylamasıyla kabul edilen ve 23.09.2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan anayasa değişikliği ile yürürlüğe giren, 23.09.2012 tarihinde de fiilen yürürlük kazanan bireysel başvuru açısından hukuk yargılaması yönünden tüketilmesi gereken başvuru yollarını, Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin bugüne kadar verdiği kararları da inceleyerek saptamaktır. Bu çalışmanın, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun kabul edilebilirlik incelemesinde dikkate alınan ölçütlerden birini oluşturan“başvuru yollarının tüketilmesi”ölçütünün daha iyi anlaşılmasına ve bilinmesine, başvuruların eksiksiz ve daha kaliteli bir şekilde yapılmasına ve bu kapsamda başvuruların esastan incelenebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususların daha iyi anlaşılmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde, bireysel başvuru kavramı genel olarak ele alınmış, bireysel başvurunun tanımı, hukuki niteliği, amacı ve işlevi ile bireysel başvuruları inceleme mercii olan Anayasa Mahkemesi incelendikten sonra ikincillik ilkesi anlatılmıştır. İkinci bölümde, başvuru yollarının tüketilmesi kuralının amacı, hangi olağan kanun yollarının tüketilmesi gerektiği, olağanüstü kanun yollarının tüketilmesinin gerekli olup olmadığı, bazı özel durumların ortaya çıkmasının bireysel başvuruya etkisi ile başvuru yollarının tüketildiğinin ispatlanması konuları Anayasa Mahkemesi'nin kararları ışığında incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise genel olarak başvuru yollarını tüketme yükümlüğünün aranmayacağı haller yine Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin verdiği karar örnekleri değerlendirilerek somutlaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study entitled“Exhaustion of remedies in individual application for civil lawsuıts in the light of Constitutional Court's decisions”, the aim is to determine the remedies that should be exhausted for civil lawsuits in terms of individual application that is adopted by referendum on 12 September 2010, entered into force with the constitutional amendment published in the Official Gazette in 23 September 2010 and came into force in 23 September 2012 by also examining the decisions made by the Constitutional Court to date. In this study, it is aimed to contribute to a better understanding and knowledge of“the exhaustion of the remedies”, which is one of the criteria considered in the examination of admissibility of the individual application to the Constitutional Court, contribute to the complete and better quality of the individual applications and to a better understanding of the issues to be considered in order to examine the applications on the merits. In the first part of our thesis, the concept of individual application is discussed in general and the principle of subsidiarity is explained after examining the definition, legal status, purpose and function of the individual application and the Constitutional Court which is the governing jurisdiction for individual applications. In the second part, the aim of the rule of exhaustion of the remedies, which ordinary remedies should be exhausted, whether extraordinary remedies should be exhausted, the effect of the emergence of some special cases on the individual application and the proving that the remedies are exhausted are examined in the light of the decisions of the Constitutional Court. In the third and final part, it was tried to be concretized by evaluating the exemplary precedential decisions of dispute made by the Constitutional Court in cases where the obligation to exhaust the remedies will not be imposed.