Amasya Yassıçal Köyü mekikli dokumaları ve güncel tasarımlar
Hand woven fabric produced i̇n Yassiçal Vi̇llage Amasya and thei̇r new designs
  1. Tez No: 596293
  2. Yazar: NURTEN KARABÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Amasya ili Yassıçal Köyü geçmişten günümüze geleneksel mekikli dokumaları ile ünlü dokuma merkezlerinden biridir. Köylerde ve kasabalarda mekikli dokuma tezgahları ile dokunmuş bez dokumalara azda olsa rastlanmaktadır. Mekikli dokuma sanatının devam ettirildiği yörelerden biride Yassıçal köyü mekikli dokumalarıdır. Bu çalışma ile Yassıçal Köyü mekikli dokumaları tespit edilmiş ve fotoğraflarla belgelenerek katalog oluşturulmuştur. Toplam elli adet Amasya ili Yassıçal dokumalarının değerlendirilmesi sorun ve çözüm yollarının araştırılması, tasarımcı düşünme yollarının incelenerek bu bağlam doğrultusunda Amasya ili Yassıçal dokumalarının kendine has desen, motif, özelliklerine bağlı kalarak yeni tasarımlar yoluyla işlevselliğini artırarak evrenselleştirmek araştırmanın temelini oluşturmuştur. Yörede ve il merkezinde dokuma ile uğraşmış kişilere anket yapılmış, araştırma sonucunda ulaşılan veriler uygun istatistik yöntemlerle analiz edilip yorumlanmıştır. Tema olarak mekikli dokuma motifleri belirlenmiş ve bu motiflerle Yassıçal Köyü mekikli dokumalarından esinlenerek on altı adet güncel tasarım ve üç adet ürün yapılmıştır. Ayrıca Yassıçal Köyünde dokunmuş olan ve Amasya il merkezinde dokunmakta olan mekikli dokumalar tespit ederek, gün yüzüne çıkarılmıştır. El Sanatları açısından literatüre yeni bir çalışma kazandırmak amacı gözetilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of Yassıçal Village of Amasya province is in our tissue centers which is famous for its traditional shuttle textures. In the villages and towns, shuttle tissue benches and women cloth tissues are rare. One of the regions where the art of shuttle tissue is maintaine dis shuttle textures of Yassıçal village. With this study, Yassıçal Village shuttle tissue is searched and documented with photographs anda catalog was prepared. A total of fifty Amasya province Yassıçal tissues have a problem and the solution methods, researching the issues that need to be focused, Amasya province Yassıçal which is available on this subject, I surveyed people who worked whith tissue in the region and in the city center and analyzedand interpreted with the appropriate statistical methods. Desingn of shuttle motifs as a theme and six contemporary designs and there product designs inspired by shuttle motifs from Yassıçal Village. In addition, it was unearthed while looking for shuttle tissues woven in Yassıçal Village and woven in the city center of Amasya. Handcrafts originated in the literature was considered a new work Stone.