Mevduatların krediye dönüşüm oranlarının değerlendirilmesi açısından yerli ve yabancı bankalar arasındaki farklılıklar (2005 - 2017 yılları arası)
Analysis of differences between domestic and foreign banks in terms of the ratio of conversion of deposits into credit (Between 2005 and 2017)
- Tez No: 596318
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye, finansal sistemde ağırlıklı olarak bankacılık sektöründen oluşmaktadır. Bankacılık faaliyetlerinin büyük kısmını ticari bankacılık faaliyetleri oluşturmaktadır. Ticari bankacılığın asıl rolü, mevduat toplayarak kredi kullandırmaktır. Mevduatın krediye dönüşüm oranı, finansal sistemin etkinliğinin ve bankaların temel görevi olan aracılık faaliyetlerinin bir göstergesidir. Bu çalışmada, önce, Türk bankacılık sisteminde mevduatların krediye dönüşüm oranının yıllar içindeki değişimlerinin nedenleri anlatılmaya çalışılmıştır. Avrupa Birliği ve Türk bankacılık sistemi, mevduatların krediye dönüştürülme oranı açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra, yerli bankalarda ve yabancı bankalarda mevduatın krediye dönüşüm oranındaki değişimlerin ve farklılıkların nedenleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada 2005-2017 yılları arasındaki dönem ele alınmış ve 2008 küresel ekonomik krizinin mevduatların krediye dönüşüm oranına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial system consists mainly banking sector in the Turkey. Commercial banking makes up the most of banking activities. The main role of commercial banking is to give loans by collecting deposits. Ratio of conversion of deposit into credit are the indicators of the effectiveness of the financial system and brokerage activity which is the key role of banks. In this study, first, the reasons of the changes in the ratio of conversion of deposits into credit in the Turkish banking system over the years are tried to be explained. The European Union and the Turkish banking system were evaluated in terms of ratio of conversion of deposits into credit. Then, the reasons of the changes and differences in the ratio of conversion of deposits into credit in domestic banks and foreign banks have been tried to be examined. The study covers the period between 2005-2017 and the effect of the 2008 global economic crisis on the ratio of conversion of deposits into credit has been studied.