Türk bankacılık sisteminde mevduatların krediye dönüşüm oranlarının dönemler itibari ile incelenmesi (1959-2011 yılları arası)
The analysis of the ratio of conversion of deposits into credit quarterly in Turkish banking system (1959-2011)
- Tez No: 371160
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Mevduatların krediye dönüşüm oranları, finansal sistemin etkinliğinin ve bankaların temel görevi olan aracılık faaliyetlerinin bir göstergesidir. Bu çalışmada Türk bankacılık sisteminde, aracılık faaliyetin bir ölçüsü olan mevduatların krediye dönüşüm oranlarında yıllar içerisinde meydana gelen değişimlerin nedenleri anlatılmaya çalışılmıştır. Türk bankacılık sisteminde mevduatların krediye dönüşüm oranları yaşanan krizlerle bağlantı kurularak anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamız 1959-2011 yılları arasını kapsamakta olup, 1959-2002 yılları arası ve 2003-2011 yılları arası olarak 2 döneme ayrılarak incelenmiştir. Son dönem olan 2003-2011 yılları arası olan dönemde Türk bankacılık sisteminde mevduatların krediye dönüşüm oranları sadece kendi içerisinde değil seçilmiş 13 ülke ile kıyaslanarak Türk bankacılık sisteminin dünyadaki yeri anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Türk Bankacılık Sistemi 2. Mevduat 3. Kredi 4. Mevduatların Krediye Dönüşüm Oranı 5. Kriz
Özet (Çeviri)
Ratios of conversion of deposits into credit are the indicators of the effectiveness of financial system and brokerage activity which is the key role of banks. In this study, in Turkish Banking System, the reasons of changes occuring for years at the ratios of conversion of deposits into credits, the measure of brokerage activity, are tried to be explained. The ratio of conversion of deposits into credit in Turkish Banking System are explained by associating crises occured. Our study contains the years between 1959 and 2011 and it?s examined being divided into two periods: the years 1959-2002 and 2003-2011. In the last period, 2003-2011, the position of Turkish Banking System in the world is tried to be explained by comparing the ratios of conversion of deposits into credit not only on its own but also with the other 13 countries chosen specifically. Keywords 1. Turkish Banking System 2. Deposit 3. Credit 4. The ratio of conversion of deposits into credit 5. Crisis