17B-estradiolün endotel hücrelerinin serbest kalsiyum düzeyleri ve asetil koline cevapları üzerindeki etkileri
- Tez No: 59635
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EMERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1- I.OZET Epidemiyolojik ve deneysel çalışmalar estrojenin kalp-damar sistemi üzerinde koruyucu etkileri bulunduğunu göstermektedir (1). insanlarda ve hayvanlarda yapılan birçok çalışmada, 17B-estradiol un (17İ3-E2) gerek kronik gerekse akut olarak verildiğinde damar tonusunun çeşitli agonistlere olan cevabım modüle ettiği gösterilmiştir. Bu çalışmada 17B-E2 un akut etkisinin mekanizmasına ışık tutmak amacıyla, hormonun endotel hücre kültürlerinin hücre içi serbest Ca2+ konsantrasyonu, ve asetilkolin agonisti olan karbakolün Ca2+ cevabı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Akut 17J3-estradiol ilavesinin insan göbek kordon veni endotel hücre kültürlerinin (HUVEC) hücre içi serbest Ca2+ konsantrasyonu. ([Ca2+]j) üzerindeki etkisi fura-2 floresansmdan yararlanılarak araştırılmıştır. Estrojensiz veya 100 nM 17J3-E2 içeren medyum ile 24 saat inkübe edilmiş HUVEC kültürlerine 17İ3-E2 10-9-10-6 M konsantrasyonlarında ardışık olarak ilave edilmiştir. Bu konsantrasyon aralığında hormon uygulandığında, estrojensiz medyum ile inkübe edilmiş kültürlerde bazalin %'si olarak sırasıyla 48.2, 76.2, 120.0 ve 129.4, estradiol içeren medyum ile inkübe edilen kültürlerde ise sırasıyla 28.1, 43.9, 56.7 ve 58.9 olmak üzere [Ca2+]j'da artış meydana gelmiştir. Hücrelerin tamoksifen ile inkübe edilmesi 17fi-E2'ün Ca2+ cevabım etkilememiştir. Ca2+'suz/EGTA'lı tamponunda yapılan deneylerde 17B-E2-2- ilavesiyle [Ca2+]j'da geçici bir artış gözlenmiştir. Bu cevap Ca2+'un 17J3-E2 etkisi ile ilk önce hücre içi depolardan salındığını göstermektedir. Ca2+'un hücreye giriş yollarının La3+ ile inhibe edilmesi, 17İ3-E2 ile meydana gelen Ca2+ artışının hızlı bir şekilde bazal düzeye inmesine neden olmuştur. Karbakolün (10"9-10-7 M) estrojensiz medyum ile inkübe edilmiş kültürlere ilavesi [Ca2+]j'u artıramazken aynı hücreler 17İ3-E2 ile 30 dakika inkübe edildikten sonra karbakol ilavesi [Ca2+]j'da bazalin % olarak sırasıyla 56.9 ve 93.4 olmak üzere artış meydana getirmiştir. 17B-E2 ile 24 saat inkübe edilmiş kültürlerde ise karbakolün ilavesi ile [Ca2+]i'da aynı oranlarda artış kaydedilmiştir. Sonuçlarımız 17J3-E2'ün kısa sürede endotel fonksiyonlarını modüle edebileceğini ve hormonun bu etkisinin plazma membramnda bulunan ve daha tanımlanmamış reseptörler aracılığı ile meydana gelebileceğini göstermektedir. Ayrıca bulgularımız 17fi-E2'ün özellikle düşük konsantrasyondaki karbakol cevabı için gerekli olabileceğini göstermekte olup diğer çalışmalarda gözlenen endotele bağlı vazorelaksasyon cevabının 17J3-E2 ile akut olarak potansiyalize edilmesini in vitro olarak doğrulamaktadır (2-5).
Özet (Çeviri)
-3- II. SUMMARY 17B-Estradiol Increases Intracellular Free Calcium Concentrations of Human Vascular Endothelial Cells and Modulates its Responses to Acetylcholine Many epidemiological and experimental studies have demonstrated that estrogens have important protective effects on cardiovascular system. (1). Although, the exact mechanism is still unclear, data obtained from many studies show that both chronic and acute 17B-estradiol (17J3-E2) administration increases acetylcholine induced endothelium-dependent vasorelaxation in human and experimental animals. This hormon also has endothelium-independent effects on vascular smooth muscle cells which causes vasorelaxation. In this study, acute effect of 17B-E2 addition on intracellular free calcium concentrations ([Ca2+]i ) of human umbilical vein endothelial cell (HUVEC) cultures were measured by fura-2 fluorescence. 17B-E2 was added subsequently at 10"9-10-6 M concentrations to HUVEC cultures which were either deprived of estrogens or preincubated with 17B-E2 for 24 hours. In both groups of cultures, 17B-E2 stimulated dose dependent significant increases in [Ca2+]j at concentrations 10-9-10'6 M with the means 48.2, 76.2, 120.0, 129.4 % in estrogen deprived group and 28.1, 43.9, 56.7, 58.9% in 17B-E2 preincubated group compared to basal levels.Incubation of cells with tamoxifen did not effect the response to E2. Performing experiments in Ca2+ free/EGTA buffer yielded transient increases in [Ca2+]j suggesting release of Ca2+ from intracellular stores first. Inhibition of the influx pathway by addition of La3+ at the peak of the Ca2+ response immediately reduced [Ca2+]j to basal levels. Addition of carbachol (10-9-10-7M) to cultures deprived of estrogens did not induced increases in [Ca2+]j but after incubation of the same cultures with 17B-E2 for 30 minutes, carbachol addition caused significant increases in [Ca2+]j with the means 56.9, 93.4% compared to basal concentrations respectively, while cultures which were incubated with 17J3-E2 for 24 hours responded to carbachol directly in similar amounts. Results of the present study indicate that 17J3-E2 may modulate the functions of endothelial cells directly in short time and suggest that 17J3-E2 may act on cell membrane receptors which is not identified yet. The results also indicate that 17İ3-E2 may be necessary for the response to acetylcholine especially at low concentrations and may also explain the mechanism of acute effects of 1713-E2 in potentiation of endothelium dependent vasodilation in response to acetylcholine observed in previous studies (2-5).