Karpal tünel sendromu olan hastalarda miyofasiyal gevşetme tekniğinin median sinir kesitsel alanı üzerine etkisi: Ultrasonografik çalışma
The effect of myofascial release technique on median nerve cross-sectional area in patients with carpal tunnel syndrome: An ultrasonographic study
  1. Tez No: 596359
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TUNA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada klinik ve elektrofizyolojik olarak hafif ve orta derecede karpal tünel sendromu tanısı almış hastaların tedavisinde miyofasiyal gevşetme tekniğinin klinik ve elektrofizyolojik etkilerinin yanı sıra median sinir kesitsel alanı üzerine etkisinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek kör, randomize, kontrollü olarak planlanan çalışmaya ENMG ile hafif ve orta derecede KTS tanısı almış toplam 32 hasta (26 kadın, 6 erkek, 18 hasta iki taraflı, 50 ekstremite) alındı. Hastalar eşit sayıda ekstremite olacak şekilde iki gruba (Grup A& Grup B) randomize edildi. Her iki gruba da KTS'nin standart tedavisi olan gece nötral pozisyonda el bilek splinti tedavisi verildi. A grubundaki hastalara ilave tedavi olarak 4 hafta boyunca ilk 2 hafta haftada 3 gün, sonraki 2 hafta haftada 2 gün toplam 10 seans olarak araştırmacı tarafından miyofasiyal gevşetme tekniği uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrasında her iki gruptaki hastaların ağrı skoru (görsel analog skala), fonksiyonel durumu (duruöz el indeksi), elektrofizyolojik incelemesi ve ultrasonografi ile median sinir kesitsel alan ölçümü yapılıp kaydedildi. Her iki grupta tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grupta da yaş, cinsiyet, vücut kütle indeksi ve KTS dereceleri benzer bulundu. Tedavi öncesinde gruplar arasında klinik bulgular, elektrofizyolojik ve ultrasonografik ölçümler arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Ağrı skorları ve Duruöz el indeksi değerlerinde her iki grupta tedavi öncesine gore istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of myofascial release technique on the cross-sectional area of the median nerve by ultrasonography in the treatment of patients with clinically and electrophysiologically mild and moderate carpal tunnel syndrome. Materials and Methods: Thirty-two patients (26 females, 6 males, 18 patients bilateral, 50 extremities) diagnosed with mild and moderate CTS by ENMG were included in this prospective, single-blind, randomized, controlled study. Patients were randomized into two groups (Group A & Group B) with an equal number of extremities. Both groups were treated with wrist splint in neutral position, which is the standard treatment of CTS. In group A patients, myofascial release technique was applied by the researcher for 10 weeks as an additional treatment for 4 weeks, 3 days a week for the first 2 weeks and 2 days a week for the next 2 weeks. The pain score (Visual analogue scale), functional status (Duruoz hand index), electrophysiological examination and ultrasonographic median nerve cross-sectional area of the patients were measured and recorded before and after treatment. Pre- and post-treatment values were compared in both groups. Results: Age, sex, body mass index and CTS scores were similar in both groups. There was no significant difference between the clinical findings, electrophysiological and ultrasonographic measurements before treatment (p> 0.05). Pain scores and Duruöz hand index values were significantly decreased in both groups compared to the pre-treatment levels (p 0.05).