Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkında hekimlerin görüşlerinin değerlendirilmesi
Assessment of the physicians' opinions about traditional and complementary medicine practices
  1. Tez No: 596360
  2. Yazar: ŞEYMA OMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç Bu çalışma Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları hakkında Türkiye'deki hekimlerin görüş ve tutumlarını değerlendirmeyi, hekimlik pratiğine yansımasını araştırmayı amaçlamaktadır. Kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki bu çalışmadan elde edilen verilerin dünyadan örnekler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bu çalışma için merkezimizde görev yapmakta olan 247 hekim ile görüşmeler yapılarak araştırmacı tarafından hazırlanmış 18 sorudan oluşan bir anketi cevaplamaları istendi. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, GETAT eğitimim alıp almadıkları soruldu. Bir GETAT uygulaması örneği üzerinden ne kadar inandırıcı bulduklarını 1 den 10 a kadar puanlamaları istendi. Hekimlik pratiğinde GETAT'ı kullanma düzeyleri sorgulandı. Kişisel hayatlarındaki GETAT kullanımları sorgulandı. Son soru açık uçlu olarak tasarlandı ve GETAT uygulamaları hakkındaki önerileri soruldu. Bulgular Çalışmamıza katılan 247 hekimin yaş ortalaması 33,1 olup %43,3'ü (n:107) erkek %56,7'si (n:140) kadın hekimlerden oluşmaktaydı. Meslekteki yıl ortalaması 8 olarak bulundu. Örnek GETAT uygulamasını hekimlerin inandırıcı bulma değeri 4.85 olarak bulundu. Elde edilen verilere göre hekimlerin %4,9'u (n:12) GETAT ile ilgili bir eğitim alırken, kanıt düzeyi açısından en güvenilir olduğu düşünülen dallardan üçü Akupunktur, Fitoterapi, Müzikterapi olarak sıralandı. Hekimlerin %80,2'si GETAT uygulamalarının sadece eğitimini almış hekimlerce yapılması gerektiğini ifade etti. Hekimlerin %69,2'si hastalarına GETAT önerirken , hastalarından GETAT talebi aldığı hekimlerin %40,9 u ifade etti. Kişisel hayatlarında GETAT uygulamalarını hekimlerin %48,2'si yararlanırken bunların %88,5'i fayda gördüğünü ifade etti. Meslek yılı ve inandırıcı bulma değerleri arasında negatif korelasyon saptandı (p:0.038). Kişisel olarak GETAT kullanımı ile inandırıcı bulma düzeyi arasında ise pozitif korelasyon saptandı. Sonuç Hekimler GETAT uygulamalarına karşı mesafeli olmakla beraber, bunun sebebinin GETAT uygulamalarındaki bilimsel veri düzeyinden ziyade güvenlik, denetimsizlik gibi endişelerden kaynaklandığı öngörülebilir. Bu endişeler giderildiğinde ülkemizde GETAT kullanımının yaygınlaşacağı düşünülebilir. Anahtar Kelimeler Alternatif tıp, Bitkisel Tıp, Geleneksel tıp, Tamamlayıcı tıp,
Özet (Çeviri)
Aim This study aims to provide view of the physicians about the traditional and complementary medicine (TACM), their attidutes on the subject and further to explore the reflection of their attitudes to the practice of medicine. Another aim of this study is to provide a comparison of the data obtained from this cross-sectional and descriptive study with examples from the other parts of the world. Material and methods For this cross-sectional and descriptive study, 247 physicians who work at Haseki Hospital were interviewed and asked to answer a questionnaire consisting 18 questions prepared by the researcher. The participants were asked about their sociodemographic characteristics and whether they receive any form of a TACM training. They were given an example on a TACM and asked to rate 1 to 10 about how convincing they found the example. It is investigated by physicians were asked about TACM usage in medical practice. They were also asked about its usage in their own personal lives. The last question in the questionnaire was designed as an open-end question and tried to explore physicians' suggestions about TACM practice. Results The mean age of 247 physicians participated in our study was found 33.1 and 43.3% (n: 107) were male and 56.7% (n: 140) were female physicians. The average year in the medicine career was found to be 8. Value of the example about TACM application was found 4.85. According to the obtained data %4,9 of the physicians were trained in TACM, the three most reliable in terms of verifiable branches were found Acupuncture, Phytotherapy and Musical therapy. 80.2% of physicians stated that TACM applications should only be performed by physicians who have been trained. While 69.2% of physicians recommended TACM to their patients, 40.9% of physicians stated they receive TACM request from their patients. While 48.2% of physicians benefitted from TACM applications in their personal lives, 88.5% of them stated that they benefitted from TACM. Negative correlation was found between medicine career year and level of convincing finding values (p:0.038). There was a positive correlation between TACM use and level of convincing finding (p: