Çocukluk çağı çoklu yaralanmalarında prognostik faktörlerin incelenmesi
Evaluation of prognostic factors in childhood multiple injuries
- Tez No: 596362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KALENDERER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çocuk hastalarda çoklu yaralanma sonrası oluşan inflamatuar yanıtın şiddeti ve seyri ile ameliyat olan hastalarda cerrahi travmanın Interlökin-6 (IL-6) özelinde verdiği yanıtı saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 179 hasta ve sağlam gönüllü çocuk dâhil edildi. 100 gönüllü sağlıklı çocuktan IL-6 normal kan değerini belirlemek için kan örneği alındı. Çoklu yaralanmalı 79 hastadan başvuru anında, izleyen 1, 3 ve 5.günlerde ve ameliyat edilen 28 hastada ameliyat sonrası 1, 5 ve 10. Günlerde kan örnekleri alındı. Travma şiddeti ile inflamatuar belirteçler arasındaki ilişki, farklı gruplar arasında oluşturulan modellemeler ve ameliyatın inflamatuar sürece olan etkisi istatistiksel olarak araştırıldı. Bulgular: IL-6 kan serum normal seviyesi ortalama 8,6 ± 4,5 pg/mL bulundu. Ciddi yaralanması olan 49 hasta, basit travması olan 30 hasta ve sağlıklı 100 çocuktan oluşan üç grubun karşılaştırılması ile gruplar arası IL-6, Sedimentasyon, Prokalsitonin belirteçlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık olduğu saptandı. Değiştirilmiş Yaralanma Ciddiyet Skoru ve Pediatrik Travma Skorları arasında anlamlı bir korelasyon varlığı görüldü (ρ: -0,852, p:
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the severity and course of the inflammatory response following multiple injuries in paediatric patients and the response of surgical trauma to Interleukin-6 (IL-6) in patients undergoing surgery. Material and Method: 179 patients and healthy volunteer children were included in this study. Blood samples were taken from 100 healthy volunteer children to determine IL-6 normal blood values. Blood samples were collected from 79 patients with multiple injuries at the time of admission and on days 1, 3 and 5. Blood samples were collected from 28 patients undergone surgical treatment on days post-operative 1, 5 and 10. The relationship between trauma severity and inflammatory markers, modeling between different groups and the effect of surgery on the inflammatory process were analyzed statistically. Results: The mean level of serum IL-6 was found 8,6 ± 4,5 pg / mL. The comparison of three groups consisting of 49 patients with multiple injuries, 30 patients with simple trauma and 100 healthy children showed significant differences between IL-6, Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) and Procalcitonin. There was a significant correlation between the modified Injury Severity Score and Paediatric Trauma Scores (ρ: -0.852, p: