Tartışma odaklı tersdüz öğrenme ortamlarının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of discussion oriented flipped learning environments
  1. Tez No: 596363
  2. Yazar: ERDİ OKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, tersdüz öğrenme yönteminin bir takım sınırlılıklarının tersdüz öğrenme ortamına entegre edilecek çevrimiçi tartışma ortamı ile giderilebileceği öngörülmüştür. Bu bağlamda tersdüz öğrenme ortamı, tartışma odaklı hale getirilmiş ve bu yeni yapının öğrencilerin öğretme öğrenme süreçlerine etkilerinin nasıl olacağı, öğrencilerin başarılarını ve ortama ilişkin memnuniyetlerini etkileyip etkilemeyeceği soruları ortaya çıkmıştır. Bu noktadan hareketle deneysel çalışmanın genel amacı, lisans öğrencilerinin tersdüz öğrenme ortamlarında sınıf dışı çevrimiçi tartışma etkinliklerine katılım durumlarının, akademik başarıları, doyumları (videolara ilişkin, tartışmalara ilişkin ve genel ortama ilişkin) ve üst düzey düşünme becerilerine etkilerini incelemek olarak belirlenmiştir. Yarı deneysel olarak planlanan çalışma 3x2 faktöriyel desene uygun olarak hazırlanmış ve 2017 - 2018 öğretim yılı güz döneminde lisans öğrenimi görmekte olan 190 ikinci sınıf öğrencisi ile Bilgisayar Programlama dersi kapsamında yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanan Go Programlama Diline yönelik altı haftalık video ders içerikleri, geliştirilen tartışma odaklı tersdüz öğrenme ortamına yerleştirilmiş ve üç çalışma grubuna ayrılan öğrencilerin ortama katılımı sağlanmıştır. Çalışma grupları, tartışma odaklı tersdüz öğrenme ortamındaki tartışmalara; zorunlu katılan, isteğe bağlı katılan ve hiç katılmayan öğrencilerden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan başarı testleri ile araştırmacı tarafından geliştirilen doyum ölçekleri kullanılmıştır. Yapılan uygulama öncesi parametrik analizler neticesinde, öğrencilerin başarı ve üst düzey düşünme beceri puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı, çalışma gruplarının homojen ve denk gruplar olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada üç çalışma grubu için, başarı, doyum ve üst düzey düşünme becerileri puanlarının analizinde, verilerin parametrik analizlere uygun olup olmadığı incelenmiş ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma gruplarının ikili karşılaştırma analizlerinde ise t-testi kullanılmıştır. Altı haftalık uygulama sonrası uygulanan sontestler neticesinde tartışma odaklı tersdüz öğrenme ortamlarında tartışmalara zorunlu ya da isteğe bağlı katılan öğrencilerin genel başarı puanlarının, tartışmalara katılmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin videolara ilişkin ve genel ortama ilişkin doyumları arasında anlamlı bir fark bulunmazken, tartışmalara zorunlu olarak katılan öğrencilerin tartışmalara ilişkin doyumları, isteğe bağlı katılan öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Üst düzey düşünme beceri puanları bakımından ise tersdüz öğrenme ortamlarında tartışmalara zorunlu ya da isteğe bağlı katılımın, hiç katılmamaya oranla üst düzey düşünme becerilerini anlamlı olarak olumlu yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç itibariyle, tersdüz öğrenme ortamlarındaki bir takım sınırlılıklarının giderilmesi amacıyla ortama entegre edilecek çevrimiçi tartışma ortamları sayesinde öğrencilerin başarılarının artırılabileceği ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is predicted that, online discussion environment which is integrated into flipped learning environment can solve some limitations of flipped learning method. In this context, researcher has turned the flipped learning environment to discussion-oriented. Then, questions have raised about how this new structure will affect the students 'teaching and learning processes, and whether they will affect students' achievement and satisfaction with the environment. Questions about how this new structure will affect students 'teaching and learning processes and whether they will affect students' success and satisfaction with the environment arose. From this point of view, the general purpose of the experimental study was to examine the efficacy of undergraduate students' participation in online discussion activities outside the classroom on academic achievement, satisfaction and high-ordered thinking skills. The quasi-experimental study was planned 3x2 factorial design. The study conducted within the scope of Computer Programming course with 190 students studying in the fall semester of 2017 - 2018 academic year. The contents of the six-week video course for“Go Programming Language”, prepared by the researcher, it was placed in the discussion-oriented flipped learning environment developed and the participation of the students divided into three working groups was ensured. The working groups were first group compulsory participated, second group voluntarily participated and third group never attended students to the discussions in the discussion-oriented flipped learning environment. The researcher used achievement tests consisting of multiple choice and open-ended questions and satisfaction scales that developed by researcher as data collection tools. The parametric analyses before the application, there was no significant difference between the achievement and high-ordered thinking skill scores of the students, the study groups were homogeneous and equivalent groups. Researcher examined achievement, satisfaction (satisfaction with videos, satisfaction with discussions and satisfaction with general environment) and high-ordered thinking skills scores of the students. In this study, firstly achievement, satisfaction and high-order thinking skill scores analysed for whether suitable for parametric analysis. Parametric analyse methods (one-way analysis of variance ANOVA and t-test analyses) were decided to use. In conclusion, the overall achievement scores of the students who participated in the discussions in discussion-oriented flipped learning environment were significantly higher than those who did not participate in the discussions after the post-tests conducted after six weeks of application. While there was no significant difference between the students' satisfaction with the videos and the general environment, the students' satisfaction with the discussions was significantly higher than the students who voluntarily participated in the discussions. In terms of high-ordered thinking skill scores, compulsory participation or voluntarily participation in discussions in flipped learning environments had a significant positive effect on high-ordered thinking skills compared to never participating into the discussions. As a result, online discussion environments that will be integrated to the flipped learning environment in order to eliminate some disadvantages in flipped learning environments can increase the achievement of students can be said.