Humerus suprakondiler kırıklarda erken büyüme plağı kapanmasına sebep olabilecek risk faktörleri nelerdir?
What are the risk factors for early physeal closure in humeral supracondylar fractures?
- Tez No: 596365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ Çalışmamızın amacı, 01 Mayıs 2013 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde humerus suprakondiler kırık tanısıyla tarafımızca ameliyat edilen çocuk hastalarda erken büyüme plağı kapanması gerçekleşme oranı ve bu duruma sebep olabilecek etkenlerin araştırılmasıdır. YÖNTEM Merkezimizde kullanılmakta olan hastane otomasyon sistemi üzerinden hastanemizde humerus suprakondiler kırık nedeniyle ameliyat olan hastalar geriye dönük olarak taranmıştır. Hastaların otomasyon sistemi üzerindeki bilgileri ve PACS (Picture Archiving and Communication Systems) sistemi üzerindeki görüntülerinden yapılan ölçümler her hasta için ayrı ayrı SPSS-24 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) programına kaydedildi. Bu verilerin istatistiksel analizinde Student'ın t-testi, ki-kare testi, ROC (Reciever Operator Characteristics Curve) eğrisi ve lojistik regresyon analiz yöntemleri kullanıldı. BULGULAR Bu çalışmaya humerus suprakondiler kırık nedeniyle ameliyat olan hastalardan toplam 767 tanesi dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 41'inde (%5,3) erken büyüme plağı kapanması gerçekleştiği gözlendi. Hastaların 480'i (%62,6) erkek; 287'si (% 37,4) kadın hastalardan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND Supracondylar fractures are commonly treated by closed reduction and percutaneous pinning. Passing Kirschner wire across the physis can be a reason for physeal damage and so early physeal closure. Fortunately, the contribution of humerus distal physis to longitudinal growth is very limited. OBJECTIVES The aim of this study was to investigate the incidence of premature growth plate closure and the factors that may cause this condition in pediatric patients operated with the diagnosis of humerus supracondylar fracture by closed or open reduction and percutaneous pinning. METHOD The patients who underwent surgery for humeral supracondylar fractures in our hospital were screened retrospectively through the hospitals digital archive system. The data of the and the images taken from the images on the PACS (Picture Archiving and Communication Systems) system were recorded separately for each patient in SPSS-24 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) program. The effects of; wire diamater, number of wire insertions, position of the wires, initial stability of the fracture, type and duration time of surgery, age of the patients were evaluated. Student's t-test, chi-square test, ROC (Reciever Operator Characteristics Curve) curve and logistic regression analysis methods were used for statistical analysis of these data. RESULTS A total of 767 patients who underwent surgery for humeral supracondylar fractures were included in this study. It was observed that 41 (5.3%) of the patients included in the study had early growth plate closure. Four hundred and eighty patients (62.6%) were male. When the operation time of the patients was examined, early growth plate closure was seen in 1.7% of the patients with an operation time of 52 minutes or less, and this rate was 11.1% in those with an operation time longer than 52 minutes (p < 0.001). The rate of early growth plate closure was 22.7% in open reduction group and 4.9% in closed fracture reduction (p = 0.005). The number of wire traces as radiolucent in the opposite bone cortex on the early postoperative radiographs of the patients gives us information about the amount of wire entrances. The average number of wire traces were 1.41 ± 1.69 per patient in early growth plate closure group; this number was 0.59 ± 0.93 in patients without early growth plate closure (p = 0.004). CONCLUSIONS As a result of the comparative analysis between patients with an early growth plate closure and the others, it was determined that the long operation time, necessity of open reduction, and the increased number of wire entrance and exits were the most important factors that caused early growth plate closure. Consideration of these factors during surgery may decrease the rates of early growth plate closure after the treatment. KEYWORDS Humerus; supracondylar; growth plate closure; pediatric