Onsekiz aydan büyük çocuklarda gelişimsel kalça displazisinin cerrahi tedavisi sonrası femur başında avasküler nekroz gelişmesinde önemli olan faktörlerin araştırılması
Investigation of factors which are important in the development of avascular necrosis after surgical treatment of developmental hip dysplasia in children older than eighteen months
- Tez No: 596364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gelişimsel kalça displazisi tedavisi sonrası femur başının avasküler nekrozu sık görülen ve morbiditesi yüksek bir komplikasyondur. Biz de bu çalışmada pelvik osteotomi ve açık redüksiyon uygulanan hastalarda femur başı avasküler nekroz gelişmesine predispozan faktörleri araştırdık. Ocak 2010 ve Aralık 2014 tarihleri arasında gelişimsel kalça displazisi nedeniyle pelvik osteotomi ve açık redüksiyon uygulanan 43 hastanın (60 kalçasının) en az 5 yıllık sonuçları incelendi. Çalışmamızda ameliyat öncesi ve sonrası grafilerde avasküler nekroza predispozan faktörleri araştırmak için, asetabulum Y kıkırdağının Kirschner teli ile penetrasyonu varlığı, femur boyununda plak ile penetrasyonunun varlığı, 4 farklı cerrahın deneyim yılları, operasyon yaşı, ameliyat sonrası pelvi-pedal alçıda kalma süresi, bilateralite, cinsiyet, pelvik osteotomi türü ve femur başı konumu gibi bazı ölçümler ve değerlendirmeler yapıldı. Bu ölçümlerden elde edilen değerler istatistiksel olarak AVN gelişimi ile ilişkili mi diye araştırıldı. İstatistiksel inceleme SPSS versiyon 24 ile yapıldı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında chi-squared veya fisher exact testleri, sürekli verilerin karşılaştırılmasında ise dağılımlarına göre t test veya mann-whithney u testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Avascular necrosis of the femoral head is a common complication with a high morbidity after the conservative or surgical treatment of developmental dysplasia of the hip. In this study, we aimed to investigate the predisposing factors for the development of avascular necrosis of the femoral head in patients undergoing pelvic osteotomy and open reduction with and without femoral shortening osteotomy. Between January 2010 and December 2014, the results of 43 patients (60 hips) with at least 5 years of follow-up who underwent pelvic osteotomy and open reduction with or without femoral shortening osteotomy for developmental hip dislocation were evaluated. In our study, some measurements and evaluations were made to investigate the predisposing factors in avascular necrosis on preoperative and postoperative radiographs such as; the presence of Kirschner wire penetration of triradiate cartilage, presence of penetration of femoral neck with the blade of the plate, years of experience of the surgeons, age of the patients, abduction angle of the cast, bilaterality, gender, pelvic osteotomy type, femoral head localization were evaluated. The values obtained from these measurements were investigated statistically in patients withor without avascular necrosis of the femoral head. Chi-squared or fisher exact tests were used for comparison of categorical data, and t-test or mann-whithney u tests were used for comparison of continuous data according to the normality.