Kolorektal kanser hastalarında 25-oh vitamin D düzeylerinin postoperatif komplikasyonlar üzerine etkileri
The impact of 25-oh vitamin D levels on postoperative complications in patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 596369
  2. Yazar: BENGİ BALCI ÇETİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: 25-OH vitamin D eksikliği kolorektal kanser gelişimi ile ilişkili bulunan faktörlerden biri olup, ayrıca kanser hastalarında tümör diferansiasyonunu ve onkolojik tedaviye yanıtı azaltarak uzun dönem sağkalımı düşürmektedir. Bu çalışmanın amacı; kolorektal kanser hastalarında preoperatif bakılan 25-OH vitamin D düzeylerinin postoperatif komplikasyon gelişimi üzerine etkilerinin gösterilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017-2019 yılları arasında kolorektal kanser tanılı 104 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Neoadjuvan kemoradyoterapi alan, acil nedenlerle opere edilen ve anrezektable solid organ metastazı olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların preoperatif nütrisyonel risk skorları (NRS) ve 25-OH vitamin D düzeyleri değerlendirilmiştir ve postoperatif komplikasyonlar Clavien-Dindo skalası kullanılarak sınıflandırılmıştır. Postoperatif komplikasyonlar üzerine etki edebilecek faktörler lojistik regresyon ve multivariate analiz ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 104 hastanın preoperatif bakılan albümin, karsinoembriyonik antijen (CEA) ve 25-OH vitamin D düzeyleri sırasıyla ortalama 3.8(±0.5) gr/dl, 7.4(±11.6) µg/l ve 15.95(±9.08) ng/dl olarak bulunmuştur. Hastalar 25-OH vitamin D düzeylerine göre üç gruba ayrılmış olup; 30 hastada (%28.8) 10 ng/dl altında, 43 hastada (%41.3) 10-19 ng/d arasında ve 31 hastada (%29.8) 20 ng/dl üzerinde ölçülmüştür. 25-OH vitamin D'nin ortalama değeri komplikasyon gelişen ve gelişmeyen hastalarda sırasıyla 13.11(±6.18) ve 16.83(±9.68) olarak bulunmuştur (p:0.027). 25-OH vitamin D düzeyi ile NRS skorları, tümör diferansiasyonu ve tümör nod metastaz (TNM) evreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yapılan multivariate analizde ise; erkek cinsiyette ve 65 yaş üstü olmak postoperatif komplikasyonlar ile ilişkili olarak bulunmuştur (p:0.016 ve p:0.011). SONUÇ: Kolorektal kanser nedeniyle opere edilen hastalarda, 25-OH vitamin D eksikliği tek başına bakıldığında postoperatif komplikasyon gelişimi ile ilişkili bulunmuştur. Ancak, komplikasyon gelişimini olası etkileyen diğer faktörler ile beraber incelendiğinde etkili bulunmamıştır. Vitamin D takviyesi ile randomize kontrollü çalışmalar yapılması, vitamin D'nin kısa dönem sonuçları üzerine etkisi için daha net bir sonuç sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: The deficiency of 25-OH vitamin D is one of the factors found to be associated with development of colorectal cancer, and which has also been related with decreased long-term survey by reducing tumor differentiation and response to oncological treatments in patients with cancer. The aim of this study is to demonstrate the effect of preoperative levels of 25-OH vitamin D on postoperative complications in patients with colorectal cancer. MATERIAL AND METHODS: Between 2017 and 2019, 104 patients diagnosed with colorectal cancer were prospectively included to this study in Izmir Education and Research Hospital. Patients who received neoadjuvan chemoradiotherapy, and operated under emergent indications, and had unresectable solid organ metastasis were excluded from this study. Patients' preoperative nutritional risk scores (NRS) and the levels of 25-OH vitamin D were evaluated and postoperative complications were classified by using Clavien-Dindo scale. The factors can be associated with postoperative complications were evaluated using logistic regression and multivariate analysis. RESULTS: In 104 patients included to this study; mean values for preoperative levels of albumin, carcinoembryogenic antigen (CEA) and 25-OH vitamin D were found to be 3.8(±0.5) gr/dl, 7.4(±11.6) µg/l and 15.95(±9.08) ng/dl, consecutively. Patients were divided into three groups based on the levels of 25-OH vitamin D which was measured in 30 patients (28.8%) under 10 ng/dl, in 43 patients (41.3%) between 10-19 ng/dl and in 31 patients (29.8%) above 20 ng/dl. The mean values of 25-OH vitamin D were found to be 13.11(±6.18) and 16.83(±9.68) ng/dl in patients with and without complications, consecutively (p:0.027). There were not any significant relation detected between the levels of 25-OH vitamin D and NRS, tumor differentiation and tumor node metastasis (TNM) stages. In multivariate analysis, male gender and the age above 65 were found to be related with postoperative complications (p:0.016 ve p:0.011). CONCLUSION: The levels of 25-OH vitamin D alone has been found to be associated with postoperative complications in patients operated for colorectal cancer. However when it was evaluated with other possible factors might effect the development of complication, it has not been found to be effective. Randomized controlled trials with supplementation of vitamin D, would enable us more precise results for the effect of vitamin D on short term outcomes.