Erişkin apandisit tanısında kullanılan MESH skorlama sisteminin pediatrik yaş grubundaki tanı değerinin araştırılması
Investigation of the diagnostic value of MESH scoring system used in the diagnosis of adult appendicitis in the pediatric age group
  1. Tez No: 596370
  2. Yazar: ELİF ÇALARGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR ÖZTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Apandisit, acil servis ve çocuk cerrahisi uzmanları tarafından acil serviste değerlendirilen en sık cerrahi hastalıktır. Ultrason, BT gibi görüntüleme yöntemlerinin kullanılma sıklıklarının artmış olmasına rağmen fizik muayene tanı ve tedavi sürecinde hala çok önemlidir. Apandisit tanısı için günümüzde birçok skorlama sistemi kullanılmaktadır. Bunların arasında en sık kullanılanları Alvarado Skorlama Sistemi ve Pediatrik Apandisit Skorudur (PAS). Alvarado Skorlama Sistemi; sağ alt kadranda hassasiyet, rebound, yüksek ateş (>37°C), ağrının sağ alt kadrana doğru yer değiştirmesi, mide bulantısı-kusma, anoreksi, lökosit>10.000/mm3olması, periferik yaymada nötrofillerde sola kayma sola kayma parametrelerini içermektedir. PAS; ateş (38°C veya üzeri), iştahsızlık, bulantı-kusma, öksürme/perküsyon/zıplamada hassasiyet, sağ alt kadranda hassasiyet, ağrının yansıması, lökosit >10.000/mm3 olması, nötrofil sayısı >7.500/mm3 olması parametrelerini içermektedir. İdeal bir skorlama sistemi kolay kullanılabilir olmalı ve cerrahi tedavi kararınıverme hızını ve doğruluğunu arttırarak negatif apendektomi oranını düşürmeye hizmet etmelidir. Ahn. S ve arkadaşlarının 2017 yılında yaptıkları çalışmada kullandıkları MESH skorlamasında 4 parametre bulunmaktadır: ağrının yer değiştirmesi, lökosit >10.000/mm3 olması, periferik yaymada/nötrofillerde sola kayma ve pozitif topuk testi. MESH skorlama sistemi erişkin hastaların apandisit tanısında yeni kullanılmakla beraber diğer eski skorlama sistemleri ile karşılaştırılmış ve daha az parametre içermesine rağmen tanı değeri daha yüksek bulunmuştur. Bizim çalışmamızın amacı yeni geliştirilen erişkin MESH apandisit skorlama sisteminin pediatrik yaş grubunda ki tanı değerini ölçmek ve hâlihazırda kullanılan Alvarado ve PAS sistemleri ile de karşılaştırmasını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Appendicitis is the most common surgical disease that is evaluated by pediatric surgeons and emergency room specialists in emergency rooms. Physical evaluation is still very important for diagnosing and treating appendicitis eventhough the usage of screening methods such as USG and CT have increased. There are many scoring systems in use for diagnosing appendicitis. Alvarado Apendicitis Score and PAS (Pediatric Apendicitis Score) are the most common ones. Alvarado Apendicitis Score includes evaluating these parameters; tenderness in right lower quadrant, rebound pain, elevation of temperature, migration of the pain towards the right lower quadrant, anorexia, nausea-vomiting, leukocytosis and shift to left. And PAS includes evaluating these parameters; anorexia, nausea or vomiting, migration of pain towards the right lower quadrant, elevation of temperature, pain with cough, percussion or hopping, tenderness in right lower quadrant, leukocytosis and shift to left. An ideal scoring system should be easy to use and serve to lower the rate of negative appendectomies by enhancing the speed and accuracy of surgical treatment decision. The MESH scoring which is used by Ahn et.al. in their research in 2017, includes 4 parameters: migration of pain to the right quadrant, leukocyte > 10,000/mm3, shift to left of leukocyte count, positive heel drop test. Although MESH scoring system is used recently in the diagnosis of appendicitis in adult patients, it is compared with Alvarado and although it contains less parameters, the diagnostic value is higher found. The aim of our study was to measure the diagnostic value of the newly developed adult MESH appendicitis scoring system in the pediatric age group and to compare it with the currently used Alvarado and PAS scoring methods.