Postoperatif üriner retansiyonun sıklık ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of frequency and risk factors of postoperative urinary retention
- Tez No: 596368
- Danışmanlar: DR. MELTEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Üriner retansiyon postoperatif dönemde yaygın görülebilen bir komplikasyon olup, erken tanınarak müdahale edilmediği takdirde ciddi komorbidite ile sonuçlanabilmekte, hasta konforunu azaltarak hasta memnuniyetine olumsuz etkisi olabilmektedir. Çalışmamızda postoperatif erken dönemde ultrasonografik yöntemle üriner retansiyonun tespit edilmesi ve risk gruplarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: Çalışmamız prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı.1.11.2018-31.12.2018 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez ameliyathanesinde genel anestezi altında opere edilen ve gönüllü onamları alınan 18 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Operasyon öncesi mesane volümleri boş olarak ölçülen (
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary retention is a common complication in postoperative period and it can result in serious co-morbidities unless detected and treated early, hence having negative impact on patient satisfaction by worsening patient comfort. In our study it is aimed to detect urinary retention using ultrasonographic methods in early postoperative period and to define risk groups. Material-method: Our study was planned as a prospective observational study. Patients aging 18 or above who undergone surgery under general anesthesia in Tepecik Education and Research Hospital's main operating room between 11/1/2018 and 12/31/2018 and whose voluntary informed consents were taken were included in our study. Bladder volumes at 5th and 30th minutes of patients whose bladder volumes were measured as empty (