Endometrium kanserli olgularda preoperatif manyetik rezonans görüntülemesi, intraoperatif frozen incelemesinin ve postoperatif patoloji sonuçlarının, hastanın yönetimi üzerine etkinliğinin araştırılması
Investi̇gation of the accuraracy of preoperative magnetic resonance imaging, intraoperative frozen section and postoperative pathology results in patient triage in endometrium cancer
  1. Tez No: 596374
  2. Yazar: ALİ SELÇUK YENİOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Endometrium kanseri (EC) gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Görüntüleme yöntemlerinin ilerleyen teknoloji ile geliştirilmesi, toplumun kanser konusunda bilinçlenmesi, hastaların hekime ulaşmasının kolaylaşması ile tanı alma yaşı erkene inmektedir. EC'nin klinik yönetiminde mevcut bulgular ışığında seçilen cerrahi yönetimin, hastanın sağ kalımı üzerindeki nihai etkisi, hasta üzerine yüklediği ek morbiditeleri ve maliyeti tartışmalıdır. Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde EC nedeniyle opere edilen hastaların preoperatif manyetik rezonans görüntülemelerinin (MRG) ve intraoperatif frozen incelemelerinin sonuçlarının karşılaştırılarak, seçilen cerrahi yönetimi üzerine etkisini araştırmayı; postoperatif nihai patoloji sonuçları ile karşılaştırılarak, hastanın klinik yönetimindeki ek morbidite faktörlerini ve sonuç olarak maliyet üzerine etkilerini araştırmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmaya, 1 Mayıs 2014 – 1 Mayıs 2019 tarihleri arasında EC nedeniyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde opere edilen 68 hastadan, geçmişe yönelik taramalarda MRG raporuna ulaşılamayan 3 hasta çalışma dışı bırakılarak, 65 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik parametrelerine, geçmiş arşiv dosyaları taranarak ve hastanemizin klinik işletim sistemi olan Sarus'tan araştırılarak ulaşıldı. EC tanısı alan tüm hastaların, kanserin histolojik tipi ve derecelendirmesi FIGO 2009 kriterlerine göre yapıldı. Hastaların detaylı jinekolojik değerlendirmeleri ile birlikte, viii operasyon öncesinde hastanemizde rutin kontrastlı pelvik MRG incelemeleri yapıldı, operasyon esnasında histerektomi ve bilateral salfingo-ooferektomi materyali, hastanemiz patoloji bölümüne frozen inceleme amacıyla yollandı. Hastaların nihai patoloji sonuçları ise parafin blok sonuçları ile belirlendi. BULGULAR: Hastaların nihai patoloji sonuçları ile MRG arasında tümörün miyometrial invazyonu açısından anlamlı-düşük (p ˂ 0.05) uyum gözlenmiştir. Duyarlılık % 61.9, pozitif kestirim % 46.4, özgüllük % 65.9, negatif kestirim % 78.4 olarak bulundu. Hastaların nihai patoloji sonuçları ile frozen incelemelerinde tümörün miyometrial invazyon derecesi açısından ise anlamlı-güçlü (p ˂ 0.05) uyum gözlenmiştir. Duyarlılık % 85.7, pozitif kestirim % 90, özgüllük % 95.5, negatif kestirim % 93.3'dü. MRG ile nihai patoloji sonuçları uyumsuz olan grupta, laparotomi oranı, operasyon süresi, hastaların toplam yatış süresi, operasyon sonrasında yoğun bakım ihtiyacı oranı, hastaların toplam maliyeti Türk Lirası ve Amerikan Doları cinsinden MRG ile nihai patoloji sonuçları uyumlu olan gruba göre anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha fazlaydı. SONUÇ: Endometrium kanserli hastaların cerrahi evreleme öncesinde yapılan MRG ve cerrahi sırasında yapılan frozen incelemeleri, yapılacak cerrahi işleme ışık tutacak en önemli iki tanısal testtir. Mevcut bilimsel verilere sadık kalınarak; çalışmamız, endometrium kanseri tanısal yaklaşım ve hastanın yönetimi algoritmasında, tedavi merkezlerinin, mevcut tanısal testlerini hasta ve klinik bazında bireyselleştirmesi gerekliliği açısından önem arz etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Endometrium kanseri, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), Frozen kesit
Özet (Çeviri)
AİM: Endometrial cancer is the most common gynecologic cancer in developed countries and the age of diagnosis decreases early due to the advancement of technological imaging methods and the awareness of the society in our age and increasing access to physicians. According to the current findings in the clinical management of endometrial cancer, the final effect of selected surgical management on patient survival and the additional morbidities and costs imposed on the patient is controversial. In this study, we compared the results of preoperative magnetic resonance imaging (MRI) and intraoperative frozen examinations of patients who were operated for gynecology and obstetric cancer in Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. We aimed to investigate additional morbidity factors in clinical management of patients and their effects on cost. MATERIAL AND METHOD: A retrospective and cross-sectional study was conducted on 68 patients diagnosed with endometrial cancer between May 1, 2014 and May 1, 2019. Three patients whose MRI results could not be reached were excluded, and 65 patients were included in the study. The clinical study parameters of the patients were accessed by scanning the patient files and patient database program of our hospital: Sarus. Histologic type and grading of cancer was done according to FIGO 2009 criteria in all patients with endometrial cancer. In addition to the detailed gynecological evaluations of the patients, preoperative contrastenhanced pelvic MRI examinations were performed in our hospital and hysterectomy and bilateral salfingo-oophorectomy materials were sent to the pathology department x of our hospital for frozen examination. The final pathology results of the patients were determined with the results of paraffin block.. RESULTS: There was a significant-low relevancy (p ˂ 0.05) between the final pathology results and MRI in terms of myometrial invasion of the tumor. Sensitivity was 61.9%, positive estimation 46.4%, specificity 65.9%, negative estimation 78.4%. The final pathology results and frozen examination showed a significant and strong (p ˂ 0.05) relevancy with respect to the degree of myometrial invasion of the tumor. Sensitivity was 85.7%, positive estimation 90.0%, specificity 95.5%, negative estimation 93.3%. In the group with the irrelevant pathology results with magnetic resonance imaging, laparotomy rate, operation time, total hospitalization time of patients, intensive care unit requirement rates, total cost were significantly (p ˂ 0.05) higher in Turkish Lira and US Dollars than in the group relevant with the final pathology results. CONCLUSION: MRI of the patients with endometrial cancer before the surgical staging and frozen examination during surgery are the two most important diagnostic tests to point the extend of the surgical procedure. Our study is important in terms of the necessity of individualizing the existing diagnostic tests on the patient and clinic basis in the EC diagnostic approach and patient management algorithm, within the current scientific data. KEY WORDS: Endometrial cancer (EC), magnetic resonance imaging (MRI), Frozen section