Kawasaki hastalığı geçirmiş çocukların karotis intima media kalınlıklarının değerlendirilmesi
Assessment of carotid intima media thickness in children with Kawasaki disease
- Tez No: 596373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kawasaki hastalığı (KH) uzun vadede ciddi kardiyovasküler sekele yol açabilen, özellikle koroner arterlerin tutulduğu bir çocukluk çağı vaskülitidir. Olgular koroner arter anevrizması (KAA) varlığından bağımsız olarak endotel disfonksiyonu, damar sertliği ve lipit profili bozukluklarına yatkındır. Bu çalışmada amacımız KH tanısı almış olgularda hipertansiyon, obezite, prematürite ve hiperlipidemi gibi risk faktörleri ile kardiyovasküler hastalık riskinin bir göstergesi kabul edilen karotis intima mediya kalınlığı (CIMT) ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Eylül 2018- Eylül 2019 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran, KH tanısıyla yatırılarak tedavi edilmiş, tanı üzerinden en az 6 ay geçmiş ve düzenli poliklinik takiplerine devam eden 52 olgu alındı. Olguların poliklinik kontrolünde boy, vücut ağırlığı ve kan basıncı ölçümü yapıldı; standart transtorasik ekokardiyografi yapıldı ve Doppler ultrasonografi ile CIMT ölçüldü; kan lipit profili alındı. Geriye dönük dosya taraması yapılarak, demografik veriler, doğum öyküsü, KH esnasındaki klinik ve laboratuvar özellikler, EKO bulguları, uygulanan tedavi kaydedildi. Kardivasküler risk faktörlerinin CIMT ile ilişkisi değerlendirildi. Olgular yaş ve cinsiyet gruplarına ayrılarak sağlıklı çocukların CIMT'ı ile karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların %69,2 erkek iken, %61,5'i inkomplet KH, %30,8'i komplet KH ve %7,7'ü Kawasaki hastalığı şok sendromu (KHŞS) idi. Tanı yaş ortancası 25,5 ay (min-maks: 2-164 ay) idi ve %28,8 olguda tanıda koroner arter tutulumu saptandı, en sık görülen koroner arter anormalliği küçük KAA en az görülen koroner arter anormalliği dev KAA idi. Hastaların %3,8'ünde ise IVIG direnci saptandı. Poliklinik kontrolünde olguların%13,7 'ü fazla kilolu iken, %3,9'u obez idi, %31,8 'inde prematürite öyküsü vardı. Tanı sırasında koroner arter anormalliği saptanan olguların %13,3'ünde koroner arter anormalliği persiste etti. Olguların %15,3'ünde aynı yaş grubu ve cinsiyetteki sağlıklı çocuklar ile kıyaslandığında daha yüksek CIMT değeri saptandı (yoCIMT). Bu hasta grubunun %87,5'u erkekti. Yarısı inkomplet KH iken, %37,5'inde tanıda koroner arterde tutulum vardı ve %12,5'i obez, %25'i fazla kilolu idi. Yüksek CIMT değeri saptanan olguların biri izleminde Tip 1 Diyabetes Mellitüs tanısı almış, biri izlemde Wilson hastalığı tanısı almıştı. Sonuç: Kawasaki hastalığının uzun dönem takibinindeki risk faktörleri ile CIMT ilişkisini değerlendirdik. Yaş, vücut ağırlığı ve boy ile CIMT'ı ilişkili bulduk. Yaşı, vücut ağırlığını CIMT'yi etkileyen bağımsız risk faktörleri olarak saptadık. Ek olarak komorbid durumların da CIMT kalınlığını arttırdığını gözlemledik. Kawasaki hastalığı öyküsü olan olguların uzun dönemde kardiyovasküler sağlığını değerlendirmek için, ölçümlerinin optimize edildiği daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Kawasaki disease (KD) is a pediatric vasculitis that prefers to involve coronary arteries, leading to several long-term cardiovascular sequelae. Apart from coronary artery aneurysm (CAA), cases with KD are also prone to develop endothelial dysfunction, arterial stiffness, and lipid abnormalities.Our aim with this study, to asses cardiovascular risk factors such as hypertension, obesity, prematurity, and hyperlipidemia with carotid intima-media thickness (CIMT) as an accepted indicator of cardiovascular disease risk. Subjects and Methods: Between September 2018- September 2019 we had studied with 52 children who diagnosed KD and treated in our institution at least 6 months prior to application to the pediatric cardiology department of Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Hospital as an outpatient. Weight, height and arterial blood pressure measured; standard transthoracic echocardiography performed and carotid intima-media thickness(CIMT) measured with Doppler ultrasonography, and blood samples were taken for evaluation of lipid profile. Demographical data, history of prematurity and low birth weight, clinical and laboratory features during KH, echocardiography findings, and therapy retrospectively scanned. Relationship of cardiovascular risk factors with CIMT evaluated. All cases separated into groups by age and gender and compared by healthy children. Results: Of the cases 69,2% were male; 61,5% were incomplete KD, 30,8% were complete KD and 7,7% were Kawasaki disease shock syndrome (KDSS). Mean age of cases at the time of KD diagnosis was 25,5 months (min-max: 2-164 months) and coronary artery involvement diagnosed in %28,8 of cases, Most common coronary abnormality was small CAA, least common coronary abnormality was giant CAA; 3,8% of the cases were resistant to IVIG therapy. 13,7% of the cases were overweight, 3,9% of the cases were obese and 31,8% of the cases was premature. Coronary abnormalities persisted in 13,3% of the cases. 15,3% of the cases had higher CIMT values compared with healthy, same-gender age group (hCIMT). Of the hCIMT group, 87,5% was male. Half of the hCIMT group was diagnosed as incomplete KD, 37,5% of the hCIMT group had coronary artery abnormalities during KD. 12,5% of the hCIMT group were obese, 25% were overweight. One patient in the hCIMT group was diagnosed as Type 1 Diabetes Mellitus and one patient in the hCIMT group was diagnosed as Wilson disease. Conclusion: We evaluated the risk factors of long term cardiovascular risk factors and CIMT measurements. We determined age, weight, and height were related to CIMT. Age and weight were independent risk factors effects CIMT. Additionally, We observed co-morbid disorders also related to higher CIMT values. Assessment of long-term cardiovascular health of children with KD, further studies required with optimized measurements.