Dielectric property-microstructure relation in MgTiO3-CaTiO3 ceramics
Mgtio3-catio3 serami̇klerde di̇elektri̇k özelli̇k-mi̇kroyapi i̇li̇şki̇si̇
- Tez No: 596415
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
95MgTiO3-5CaTiO3 mol yüzde bileşimine sahip magnezyum titanat - kalsiyum titanat dielektrik seramiği (M0.95CT) yüksek saflıktaki MgO, CaCO3, ve TiO2 tozlarından geleneksel oksit-karışımları yöntemi ile 1200-1300 °C arasında farklı sinterleme sıcaklıkları ve 2, 4 ve 6 saat farklı sinterleme sürelerinde hazırlandı. En yüksek yoğunluk ve optimum dielektrik özellikler 1250 °C'de 4 saat sinterlenen M0.95CT seramiklerinde elde edilmiştir. Bu malzemenin yoğunluğu %97,5 teorik yoğunluğa karşılık gelen 3,82 g/cm3 olarak ölçülmüştür. Dielektrik sabiti ve kayıp tanjant değerleri sırasıyla 20,7 ve 0,0003 (1 kHz-40 MHz) olarak elde edilmiştir. Sıvı faz sinterleme katkısı olarak seçilen Zn3B2O6 bileşiğinin az miktarlardaki (0,25, 0,50, 0,75, ve 1,00 ağ%) katkısının mikroyapı gelişimi, yoğunlaşma, ve dielektrik özellikler üzerine etkisi de araştırılmıştır. Sonuçlar Zn3B2O6 katkısının mikroyapı içinde anormal tane büyümesine sebep olduğunu açığa çıkarmıştır. Ağırlıkça %0,75 Zn3B2O6 eklenmiş M0.95CT seramiğinin teorik yoğunluğu %92'e, dielektrik sabiti ise 13,8'e düşmüş, fakat dielektrik kayıp faktörünün 0,0006'e artmıştır. Düşük sıcaklıkta sinterlenmiş saf ve Zn3B2O6 katkılı M0.95CT seramiklerinin mikroyapı özellikleri ve dielektrik özellikleri ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A magnesium titanate - calcium titanate (MgTiO3-CaTiO3) dielectric ceramic with the mole percent composition of 95MgTiO3-5CaTiO3 (M0.95CT), was prepared from high purity powders of MgO, CaCO3, and TiO2 by conventional mixed-oxide route at various sintering temperatures ranging from 1200 to 1300 °C for 2, 4, and 6 h. The maximum densification and optimum dielectric properties were obtained for the M0.95CT ceramic sintered at 1250 °C for 4 h. The bulk density was 3.82 g/cm3 which corresponds to 97.5% of theoretical density. The dielectric constant and dielectric loss values were 20.6 and 0.0003 (1 kHz-40 MHz), respectively. The effects of small amounts (0.25, 0.50, 0.75, and 1.00 wt%) of Zn3B2O6, selected as liquid phase sintering aid, additions on the microstructural development, densification, and dielectric properties of M0.95CT ceramics were also investigated. The results revealed that incorporation of Zn3B2O6 caused abnormal grain growth. Densification and dielectric constant of 0.75 wt% Zn3B2O6 added M0.95CT ceramic decreased to 92% of theoretical density and 13.8, respectively but, dielectric loss increased to 0.0006. The low-temperature sintered microstructures of pure and Zn3B2O6 added M0.95CT ceramics were correlated with the dielectric properties.