Elektriksel uygulamalar için na₀.₅bi₀.₅cu₃ti₄o₁₂ (nbcto) üretimi ve karakterizasyonu
Preparation and characterisation of na₀.₅bi̇₀.₅cu₃ti̇₄o₁₂ (nbcto) for electrical applications
  1. Tez No: 1020489
  2. Yazar: MEHMET TAŞYAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN, DOÇ. DR. ERTUĞRUL İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
ACu₃Ti₄O₁₂ ailesindeki karmaşık perovskit ile ilişkili oksitler, iç bariyer tabakası kapasitansı (IBLC) nedeniyle çok düşük frekanslı geçirgenlik gösterir. Bu ailenin kurşunsuz bir üyesi olan Na₀.₅Bi₀.₅Cu₃Ti₄O₁₂ (NBCTO), gövde merkezli kübik perovskit ile ilişkili bir yapıya (Im3̅) sahiptir ve yalıtkan tane sınırları (Maxwell–Wagnerpolarizasyonu) ile ayrılmış yarı iletken tanelere atfedilen devasa dielektrik sabitleri ilenispeten kararlı sıcaklık/frekans tepkisini bir araya getirdiği bildirilmiştir. Bu tez, kontrollü tane/GB mimarilerini hedefleyerek, bilyalı değirmenle öğütülmüş oksit tozlarından üretilen ve hızlı sinterleme ile yoğunlaştırılan NBCTO seramiklerinde işleme-yapı-özellik ilişkilerini incelemektedir. Faz saflığı ve kafes simetrisi, toz X-ışını difraksiyonu (XRD) ile doğrulanacak, mikro yapı (tane boyutu, tane sınırı özellikleri) ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile nicelenecektir. Dielektrik geçirgenlik (ε′) ve kayıp (tan δ) frekans ve sıcaklığa göre ölçülecek yük taşıma mekanizmalarını incelenecektir. Öğütülmüş tozlar için, parçacık boyutu dağılımları belirlenecek ve sinterleme davranışı ve nihai dielektrik performans ile ilişkilendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Complex perovskite-related oxides in the ACu₃Ti₄O₁₂ family exhibit colossal low-frequency permittivity arising from internal barrier layer capacitance (IBLC). Na₀.₅Bi₀.₅Cu₃Ti₄O₁₂ (NBCTO), a lead-free member of this family with a body-centered cubic perovskite-related structure (Im3̅), has been reported to combine giant dielectric constants with relatively stable temperature/frequency response, attributed to semiconducting grains separated by insulating grain boundaries (Maxwell–Wagner polarization). This thesis investigates the processing–structure–property relationships in NBCTO ceramics produced from ball-milled oxide powders and densified by rapid sintering, targeting controlled grain/GB architectures. Phase purity and lattice symmetry will be verified by powder X-ray diffraction (XRD), while microstructure (grain size, grain-boundary features) will be quantified via scanning electron microscopy (SEM). The dielectric permittivity (ε′) and loss (tan δ) will be measured versus frequency will be profiled to probe charge-transport mechanisms. For milled powders, particle-size distributions will be determined and related to sintering behavior and final dielectric performance.