İnme hastalarında gövdenin kısıtlanmış pozisyonunda verilen uzanma aktivitelerinin üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of reaching activities on the upper extremity functions given in the restricted position of the trunk in stroke
- Tez No: 596421
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik dönem inme hastalarında nörogelişimsel fizyolojik yaklaşım temelli fizyoterapi programına ilave olarak, gövde kısıtlanmış ve gövde serbest pozisyonda verilen uzanma aktivitelerinin üst ekstremite proksimal kaslarının fonksiyonel sonuçlarına etkilerini incelemektir. Randomize tek kör olarak planlanan bu çalışmaya 20 hasta alınmış ve hastalar çalışma (5 kadın, 5 erkek) ve kontol (3 kadın, 7 erkek) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma kapsamında her iki gruba 4 hafta boyunca, haftada 5 gün, ihtiyaca göre hazırlanmış 40 dakikalık nörofizyolojik temelli egzersizler verilmiştir. Ayrıca her seansta çalışma grubundaki bireylere gövde kısıtlandırılmış pozisyonda, kontrol grubuna ise gövde serbest pozisyonda 20 dakikalık uzanma hareketleri yaptırılmıştır. Tedavi öncesinde her iki gruptaki bireylerin izometrik dinamometreyle kas kuvvetleri, Fugl-Meyer Değerlendirme Ölçeği ile motor fonksiyonları, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile günlük yaşam aktiviteleri ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ile de yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. 4 haftalık tedavi sonunda, her iki grupta da aynı ölçümler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of reaching exercise with the trunk restrained and trunk free position in addition to the neurophysiological approach based physiotherapy program on the upper extremity proximal muscles' function in chronic stroke patients. Twenty patients were included in this randomized single-blind study and divided into two groups as study (5 females, 5 males) and control (3 females, 7 males). In both groups, 40-minute neurophysiological-based exercises were performed for 4 weeks, 5 days a week. In addition, in each session, 20 minutes of reaching activities were performed in the study group in trunk-restricted position and in the control group in trunk-free position. Before the treatment, muscle strength was evaluated with isometric dynamometer, motor functions with Fugl-Meyer Assessment Scale, daily life activities with Functional Independence Measurement and quality of life with Stroke Specific Quality of Life Scale for the individuals in both groups. At the end of 4 weeks of treatment, all measurements were repeated in both groups.